Un român va fi pe stadionul Da Luz din Lisabona la finala Champions League. Ovidiu Haţegan a fost desemnat de UEFA al 4-lea arbitru al partidei. El a mai arbitrat în acest sezon al competiţiei   meciul Bayern – Chelsea. Acum va sta aproape de bancă, între cei doi antrenori germani: Hansi Flick de la Bayern şi Thomas Tuchel de la PSG. 
   Ion Crăciunescu, cel care a fost la centru la finala din 1995 dintre Ajax şi AC Milan nu crede că este o performanţă pentru Ovidiu Haţegan să fie arbitru de rezervă la finală dintre Bayern şi PSG. 
     
   ”Speram că anul ăsta o să fie un român în finală. Al patrulea oficial ştiţi cum este. Merita să fie la centru, părerea mea. Eu mă aşteptam să primească un rol important. A fi rezervă nu înseamnă că   arbitrezi o finală. 
     
   Dacă e să vorbim de arbitri, să ştiţi că fetele au realizat mai mult decât băieţii în arbitraj. Arbitrajul feminin a arbitrat mai multe competiţii decât bărbaţii. Cum arbitrează în Germania fete,   în România de ce nu arbitrează? Că noi avem,” a spus Ion Crăciunescu.