• Derby-ul primelor clasate din campionatul de fotbal al Greciei s-a încheiat favorabil duminică pentru Răzvan Lucescu.
  • AEK – PAOK s-a încheiat 2-2, după ce gazdele au condus cu 2-0 până în minutul 62.
  • PAOK rămâne lider în Super League, cu un punct avans faţă de AEK şi două faţă de Panathinaikos.
661 afișări
Imaginea articolului Remiză importantă pentru Răzvan Lucescu în derby-ul Greciei cu AEK. PAOK a revenit de la 2-0

AEK a deschis scorul în minutul 30, prin sârbul Mijat Gacinovic, cu un şut imparabil din careu, după ce Niclas Eliasson ratase o primă ocazie în minutul 11.

Gazdele şi-au majorat avantajul în debutul reprizei secunde, Nordin Amrabat marcând din lovitură liberă, în minutul 49.

Oaspeţii au dat semnele revenirii peste 10 minute, când Kedziora a trimis o lovitură de cap puţin pe lângă poartă.

Abdul Rahman Baba a marcat primul gol al revenirii echipei conduse de Răzvan Lucescu, cu un şut puternic din marginea careului, în minutul 62.

Egalarea a venit în minutul 89 dintr-o deviere norocoasă, Magomed Ozdoev marcând din faţa porţii goale.

PAOK are acum 67 de puncte, cu unul mai mult decât AEK. Etapa viitoare, PAOK joacă din nou în deplasare, la Olympiakos, ocupanta locului 4 cu 63 de puncte.