Perechea română formată din Florin Mergea şi Horia Tecău, favorită nr. 5, a câştigat, luni, scor 6-3, 7-6(9), partida disputată împotriva cuplului Santiago Gonzalez şi Miguel Angel Reyes, din Mexic, în turul doi al probei de dublu de la Jocurile Olimpice şi au obţinut calificarea în sferturi.

1353 afișări
Imaginea articolului RIO 2016: Florin Mergea şi Horia Tecău s-au calificat în sferturile de finală la Jocurile Olimpice

Partida dintre cele două perechi a durat o oră şi 28 de minute. Primul set a început sub semnul echilibrului, până în game-ul patru, când Florin Mergea şi Horia Tecău au reuşit să câştige pe serviciul adversarilor. Imediat, românii au dus scorul la 4-1, în urma unui serviciu bun. Din acel moment, niciuna dintre echipe nu a mai făcut paşi greşiţi, iar favoriţii numărul cinci şi-au trecut în cont primul set, scor 6-3.

Actul secund a debutat sub aceleaşi coordonate, iar cele două echipe au mers cap la cap, fără greşeală, până la scorul de 6-6 când s-a intrat în tiebreak. Acolo, perechea din România s-a impus, scor 11-9.

În turul următor, Florin Mergea şi Horia Tecău vor înfrunta câştigătorii partidei dintre Marcelo Melo/Bruno Soares din Brazilia, favoriţii numărul trei ai competiţiei de la Rio de Janeiro, şi Novak Djokovic/Nenad Zimonjic din Serbia.