Echipa naţională de fotbal a României a fost învinsă vineri seara, de reprezentativa Greciei, cu 1-0, pe Stadionul Steaua, într-un meci amical, care a reprezentat debutul selecţionerului Edward Iordănescu pe banca tehnică a României.

2549 afișări
Imaginea articolului România a pierdut amicalul cu Grecia, la debutul lui Edward Iordănescu la naţională

Prima fază importantă a meciului le-a aparţinut tricolorilor, Mitriţă şutând puţin pe lângă poartă, în minutul 16.

În minutul 22, Grecia a deschis scorul prin Giakoumakis, în urma unei faze complicate în careu. Golul a fost însă anulat, după o îndelungă consultare a arbitrului central cu asistentul de margine.

În cele din urmă, grecii au intrat în avantaj la pauză, Andreas Bouchalakis, marcând din dreptul punctului cu var, în minutul 39.

În repriza secundă, tricolorii au fost mai prezenţi în ofensivă, însă prima ocazie cu adevărat importantă a apărut târziu, în minutul 71, când fundaşul Adrian Rus a trimis mingea cu capul în bara porţii adverse.

Tot Rus a mai trimis o dată cu capul, în minutul 73, execuţia sa fiind parată de portarul Vlachodimos.

Edwar Iordănescu a dat şansa debutului pentru doi tineri jucători, Octavian Popescu (19 ani) şi Radu Drăguşin (20 ani) fiind introduşi pe final de meci.

Grecii au avut ultima şansă de a marca, în minutul 88, forcing-ul de final al tricolorilor rămânând fără rezultat pe tabela de marcaj.

România: 1. Niţă – 2. Raţiu, 6. Chiricheş-cpt., 17. Rus, 22. Camora – 18. R. Marin, 23. Bordeianu – 20. Mitriţă, 8. Cicâldău, 10. Maxim- 9. Puşcaş. Selecţioner: Edward Iordănescu

Rezerve: 12. Aioani, 16. Moldovan – 4. Drăguşin, 5. Nedelcearu, 7. Sorescu, 11. Ivan, 13. Mihăilă, 14. M. Marin, 15. Burcă, 19. Tănase, 21. Popescu

Grecia: 1. Vlachodimos – 14. Rota, 22. Mavropanos, 17. Hatzidiakos, 21. Tsimikas – 20. Mantalos-cpt., 23. Siopis, 5. Bouchalakis (19. Douvikas, 57) – 18. Limnios (11. Bakasetas, 57), 7. Giakoumakis, 10. Pelkas. Selecţioner: Gustavo Poyet

Rezerve: 12. Paschalakis, 13. Athanasiadis – 2. Lyratzis, 3. Tzavellas, 4. Kiriakopoulos, 6. Goutas, 8. Alexandropoulos, 9. Koulouris, 15. Chatzigiovanis, 16. Pavlidis