Echipa naţională de fotbal a României a debutat cu o înfrângere în ediţia 2022 a Ligii Naţiunilor. Elevii lui Edward Iordănescu au fost învinşi în deplasare, la Podgorica, de reprezentativa Muntenegrului cu scorul de 2-0, ambele goluri fiind marcate în repriza secundă.

4047 afișări
Imaginea articolului România învinsă de Muntenegru în Liga Naţiunilor. Iordănescu rămâne fără victorie la naţională

Gazdele au dominat mai bine de 30 de minute din prima repriză, având 4 ocazii succesive la poarta lui Niţă, fără ca tricolorii să ameninţe careul advers.

Prima ocazie a Românie e venit abia în minutul 44, când Tănase a trimis mult peste poartă.

Edward Iordănescu a fost nevoit să facă o schimbare neplanificată în minutul 13, Cristea, accidentat, fiind înlocuit de Creţu.

Repriza secundă debutează tot cu Muntenegru atacând la poarta lui Niţă, şuturile lui Jovovic şi Haksabanovic trecând pe lângă.

Mugosa a fost cel care a deschis scorul în minutul 66, atacul muntenegrean profitând de o greşeală a lui Chiricheş.

Alibec şi Mitriţă, intraţi înainte de gol, îşi încearcă norocul, dar şuturile lor nu provoacă emoţii lui Mijatovic.

Cu trei minute înainte de expirarea timpului regulamentar de joc Chiricheş se împiedică şi cade, gazdele profită şi după o primă respingere a lui Niţă, Vukcevic urmăreşte şi trimite mingea în poartă.

Se încheie 2-0 şi Edward Iordănescu bifează un eşec la primul său meci într-o competiţie oficială, după ce obţinuse un singur punct din amicalele cu Grecia şi Israel.

Muntenegru: 1. Mijatović – 7. Vešović, 5. Vujačić, 6. Tomašević-cpt., 2. Vukčević – 23. Marušić (4. M. Vukčević, 79), 20. Raičković (19. Šćekić, 79), 10. Janković (18. Savićević, 84), 16. Jovović (8. D. Božović, 56) – 17. Hakšabanović (3. Radunović, 84) – 9. Mugoša. Selecţioner: Miodrag Radulovic
Rezerve: 12. Petković, 13. Dragojević – 11. Bećiraj, 14. Duranović, 15. Balić, 21. Sekulic, 22.Milović

România: 1. Niţă – 2. Raţiu, 6. Chiricheş-cpt., 17. Rus, 11. Bancu – 18. Marin (8. Cicâldău, 78), 3. Cristea (5. Creţu, 13), 14. Olaru (10. Maxim, 46) – 9. Ivan, 19. Tănase (7. Alibec, 65), 13. Mihăilă (23. Mitriţă, 65). Selecţioner: Edward Iordănescu
Rezerve: 12. Moldovan, 16. Aioani – 4. Manea, 15. Burcă, 20. Hanca, 21. Popescu, 22. Camora