Şahtior Doneţk - Zenit Sankt Petersburg, scor 2-2, în grupa G a Ligii Campionilor

Echipa ucraineană pregătită de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 2-2 (2-1), cu formaţia rusă Zenit Sankt Petersburg, într-un meci din etapa a III-a a grupei G a Ligii Campionilor, informează site-ul oficial al UEFA.

4 afișări

Fundaşul Răzvan Raţ a jucat tot meciul la Şahtior Doneţk.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Willian '15 şi Luiz Adriano '45+1, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Şirokov, în minutul 33.

Zenit Sankt Petersburg a ratat un penalti prin Şirokov, în minutul 10.

În celălalt meci al grupei G, echipa portugheză FC Porto, cu fundaşul Cristian Săpunaru integralist, a terminat la egalitate, acasă, scor 1-1 (1-1), cu formaţia cipriotă APOEL Nicosia. Săpunaru a primit un cartonaş galben în minutul 73. Gazdele au deschis scorul prin Hulk, în minutul 13, oaspeţii reuşind egalarea prin Ailton, în minutul 19.

Clasamentul grupei G este următorul: 1. APOEL Nicosia - 5 puncte, 2. Zenit Sankt Petersburg - 4 puncte, 3. FC Porto - 4 puncte, 4. Şahtior Doneţk - 2 puncte.

Etapa a IV-a programează la 1 noiembrie următoarele meciuri: Zenit Sankt Petersburg - Şahtior Doneţk şi APOEL Nicosia - FC Porto.