Formaţia Oţelul Galaţi a învins, vineri, în deplasare, scor 1-0 (1-0), echipa nou-promovată Sportul Studenţesc, în primul joc al ediţiei de campionat 2010-2011.

47 afișări
Imaginea articolului Sportul Studenţesc - Oţelul Galaţi, scor 0-1, în primul meci al ediţiei 2010/2011 a Ligii I

Sportul Studenţesc - Oţelul Galaţi, scor 0-1, în primul meci al ediţiei 2010/2011 a Ligii I (Imagine: Ciprian Sterian/Mediafax Foto)

Golul a fost marcat în minutul 4, când Costin a trimis, din propria jumătate, o pasă lungă verticală pentru Iorga, acesta a evitat ofsaidul şi a şutat puternic sub bară.

Sportul Studenţesc: 33. Viciu - 15. Ciupe (29. Farmache '69), 24. Patriche, 5. Lung, 4. Cazan - 30. Irimia - 22. Postolache, 19. Cruceru, 20. Varga (11. Gheorghe '80) - 10. Ferfelea (8. Nae '55), 9. Curelea. Antrenor: Tibor Selymeş.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovac - 3. Râpă, 16. Sîrghi, 18. Sg. Costin, 23. Sălăgeanu - 29. Giurgiu, 26. Neagu - 7. Iorga (5. Petean '90+2), 10. Paraschiv, 11. Ochiroşii (14. Ilie '61) - 27. Pena (19. Elek '72). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaşe galbene: Farmache '74 / Ochiroşii '13, Sălăgeanu '45, Sîrghi '47.

Arbitri: Marius Avram (central) - Mircea Orbuleţ, Iulian Radu (asistenţi) - Andrei Chivulete (rezervă).

Observator: Dan Petrescu.

La jumătatea fiecărei reprize, jocul a fost întrerupt pentru hidratare.

La meci au asistat circa 800 de spectatori, printre care şi aproximativ 30 de suporteri ai formaţiei oaspete. În pauză, în jur de 50 de persoane care doreau să intre în stadion au rămas la porţile de acces, deoarece clubul gazdă a anunţat că nu mai vinde bilete, motivând că stocul a fost epuizat.

"Am tipărit un anumit număr de bilete pentru acest meci şi nu le-am mai suplimentat", a explicat, la pauză, directorul de marketing al grupării Sportul Studenţesc, Cristian Gheorghe, pentru MEDIAFAX.

Clubul Sportul Studenţesc a primit permisiunea de a vinde bilete pentru acest meci cu doar câteva ore înaintea partidei, deoarece nu au fost rezolvate toate problemele de securitate impuse.

La meci au asistat, printre alţii, preşedintele FRF, Mircea Sandu, preşedintele Comisiei Centrale a Arbitrilor, Vasile Avram, şi antrenorul echipei Dinamo, Ioan Andone.