Steaua învinge FC Copenhaga, scor 1-0, şi este lider în grupa E a Ligii Europa

Formaţia Steaua Bucureşti a învins, joi seară, pe Arena Naţională, cu scorul de 1-0 (0-0), echipa daneză FC Copenhaga, într-un meci din etapa a doua a grupei E a Ligii Europa, şi a trecut pe primul loc în clasamentul grupei.

6431 afișări
Imaginea articolului Steaua învinge FC Copenhaga, scor 1-0, şi este lider în grupa E a Ligii Europa

Steaua învinge FC Copenhaga, scor 1-0, şi este lider în grupa E a Ligii Europa (Imagine: George FIlip/Mediafax Foto)

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat în propria poartă de Sigurdsson, după ce Tănase a centrat din partea dreaptă, iar un fundaş al danezilor a respins în coechipierul său, mingea ducându-se în poartă.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - G. Matei (Rusescu '64), Gardoş, Chiricheş, Pârvulescu - Pintilii, Bourceanu - Ad. Popa, Prepeliţă (Chipciu '46), Cr. Tănase - Rocha (Nikolici '46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

FC Copenhaga: Wiland - Jacobsen, Sigurdsson, Stadsgaard, Bengtsson (Santin '85) - Gislason (Vingaard '72), Claudemir, Kristensen, Delaney - Jorgensen, Cornelius. Antrenor: Ariel Jacobs.

Cartonaşe galbene: Ad. Popa '51 / Delaney '27, Wiland '73.

Arbitri: Luca Banti (central) - Riccardo di Fiore, Luca Maggiani (asistenţi) - Andrea Gervasoni, Domenico Celi (asistenţi suplimentari) - Giorgio Niccolai (rezervă) - toţi Italia.

Observatori: Fritz Stuchlik (Austria), Marton Esterhazy (Ungaria).

La partida de pe Arena Naţională au asistat aproximativ 47.000 de spectatori, dintre care 100 de fani danezi.

În minutul 10, Prepeliţă şi Popa au venit la marginea terenului pentru a-şi schimba încălţările de joc deoarece alunecau, iar antrenorul Laurenţiu Reghecampf s-a enervat şi a şutat în ghete.

Programul partidelor din etapa a III-a a grupei E, care se vor disputa la 25 octombrie, este următorul: Steaua Bucureşti - Molde FK şi VfB Stuttgart - FC Copenhaga.

LIVE TEXT

Min. 90+2 Final de partidă! Steaua învinge Copenhaga cu 1-0 şi ia o opţiune serioasă pentru calificarea în primăvara europeană.

Min. 87 - Danezii sunt aproape de gol, "roş-albaştrii" scapă însă cu faţa curată.

Min. 82 - GOOOOL Steaua! Nikolic marchează după un carambol în careul danez! Tănase a şutat, balonul a ajuns la Nikolic, care a reluat spre poartă. Mingea a fost deviată de un adversar înainte de a intra în poartă.

Min. 72 - Raul Rusescu şutează de la 25 de metri, balonul trece puţin peste poarta lui Wiland.

Min. 71 - Prima mare ocazie a Stelei! Chipciu pătrunde pe partea dreaptă, pasează către Nikolici, dar şutul atacantului Stelei este deviat în corner.

Min. 61 - Ocazie pentru Copenhaga! Jorgensen reia cu capul din 8 metri, mingea trece puţin pe lângă poartă.

Min. 59 - Pericol la poarta Stelei! Kristensen pătrunde pe partea dreaptă, trimite o pasă către Cornelius, dar Gabi Matei intervine şi îşi salvează echipa.

Min. 56 - Prima ocazie a Stelei! Pârvulescu îl angajează pe Nikolic, acesta şutează din prima, dar portarul Wiland reţine.

A început a doua repriză! Chipciu şi Nikolic intră în locul lui Prepeliţă şi Adi Rocha. Adi Rocha a jucat foarte slab în prima repriză, Prepeliţă a fost şi el foarte şters.

Final de repriză! După 45 de minute, Steaua e la egalitate cu Copenhaga, 0-0. A fost o repriză săracă în faze de poartă, fără ocazii clare de gol.

Min. 45 - Chiricheş greşeşte şi îşi pune în pericol echipa. Spre norocul nostru, danezii nu reuşesc să profite şi pierd mingea.

Min. 42 - Adi Popa păcăleşte doi adversari la marginea careului danez, trimite spre poartă, dar şutul său este blocat.

Min. 38 - Combinaţie bună a "roş-albaştrilor" pe partea stângă, Tănase scapă de marcaj, dar centrarea sa este respinsă.

Min. 31 - Bourceanu încearcă să-i suprindă pe danezi, nu centrează din corner, ci îi pasează lui Tănase. Şutul decarului Stelei trece, însă, mult peste poartă.

Min. 30 - Gabi Matei pătrunde pe partea dreaptă, danezii resping centrarea trimisă de fundaşul dreapta al Stelei. Corner pentru "roş-albaştri".

Min. 15 - Lovitură liberă periculoasă pentru Copenhaga, de la aproximativ 20 de metri. Din fericire, Bengtsson şutează slab, în zid.

Min. 9 - Primul şut pe poartă al Stelei. Tănase a expediat balonul, portarul Wiland a prins cu siguranţă.

Min. 6 - Copenhaga se apropie pentru prima dată de poarta Stelei. Danezii au o acţiune pe partea stângă, dar "roş-albaştrii" îndepărtează pericolul din careul lui Tătăruşanu.

Min. 1 - A început partida! Copenhaga a avut lovitura de start. Atmosfera este incendiară, 50.000 de suporteri se află pe Arena Naţională.

ECHIPELE DE START:

Steaua: Tătăruşanu - G. Matei, Gardoş, Chiricheş, Pârvulescu - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Prepeliţă, Cr. Tănase - Rocha. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

FC Copenhaga: Wiland - Jacobsen, Sigurdsson, Stadsgaard, Bengtsson - Gislason, Kristensen, Claudemir, Delaney - Jorgensen, Cornelius. Antrenor: Ariel Jacobs.