Stejarii pierd cu Portugalia şi joacă semifinala #REC2023 în Georgia

• Naţionala de rugby a României a pierdut miercuri ultimul meci din Grupa B, a Rugby Europe Championship.
  • A fost învinsă la Lisabona, de Portugalia cu 38-20 (14-10).
  • Stejarii termină astfel pe locul 2 în grupă urmând să dispute semifinala competiţiei pe terenul câştigătoarei Grupei A, Georgia.
147 afișări
Imaginea articolului Stejarii pierd cu Portugalia şi joacă semifinala #REC2023 în Georgia

Partida cu Georgia va avea loc în weekendul 4-5 martie.

România a început în forţă meciul disputat la Lisabona, deschizând scorul imediat după fluierul de începere. Taylor Gontineac a rezistat la mai multe placaje şi a sprintat spre terenul de ţintă, plonjând în eseu. Paul Popoaia a transformat pentru 7-0. Os Lobos au venit imediat cu egalarea, centrul Pedro Bettencourt reuşind la rându-i o cursă spectaculoasă, încercarea lui fiind transformată de Nuno Sousa, 7-7.

Stejarii pun presiune, atacă şi obţin o lovitură de pedeapsă transformată de Popoaia, care readuce echipa pentru a doua oară la conducere, 10-7.

Lusitanii mută jocul în 22-ul României, alternând acţiunile pachetului de înaintare cu cele ale treisferturilor. Balonul ajunge în terenul de ţintă şi Jose Madeira pune mâna pe acesta, arbitrul întâlnirii acordând încercare. Sousa transformă şi gazdele trec pentru prima dată în avantaj, 14-10.

În minutul 16, Jason Tomane primeşte un cartonaş galben pentru un placaj înalt la Rodrigo Marta. În ciuda faptului că România a rămas în inferioritate numerică, cei care atacă şi pun presiune sunt Stejarii care mută jocul în 22-ul lusitan.

Apărarea bună a gazdelor face însă ca tabela să rămână neschimbată. Înainte de intrarea la vestiare, jucătorii lui Eugen Apjok au şansa de a culca din nou balonul în terenul de ţintă, însă pasa de la Ovidiu Cojocaru la Florian Roşu este considerată înainte de centralul partidei, eseul fiind anulat, 14-10, scorul pauzei.

Portugalia revine în forţă de la vestiare şi îşi măreşte avantajul, Sousa transformând o lovitură de pedeapsă, 17-10. Două minute mai târziu, este rândul gazdelor să rămână timp de 10 minute în 14 jucători, după ce Steevy Cerqueira vede cartonaşul galben după un placaj înalt la Nicolas Onuţu.

De asemenea, momentul este sancţionat şi cu lovitură de pedeapsă, Ionel Melinte transformând pentru 17-13. Os Lobos atacă, caută breşele în apărarea Stejarilor şi obţin o tuşă în 22-ul român. Jose Madeira reuşeşte al doilea său eseu, după ce singur, prin spatele molului, culcă balonul în terenul de ţintă. Sousa transformă pentru 24-13.

În minutul 59, căpitanul Jose Lima îl deschide foarte bine pe Pedro Lucas care marchează un nou eseu, transformat pentru 31-13 de Sousa.

România nu renunţă la luptă şi se apropie de 22-ul lusitan, printr-o tuşă. Stejarii forţează eseul prin molul de margine, Alin Conache scoate pentru Cristi Chirica şi acesta marchează, iar Melinte transformă pentru 31-20.

Câteva minute mai târziu, Onuţu reuşeşte o intercepţie, după care urmează o lovitură de pedeapsă pe care o jucăm în tuşă. Molul de margine nu reuşeşte însă să câştige teren şi după mai multe puncte de fixare, gazdele reuşesc să recupereze balonul, anihilând acţiunea României.

Pe finalul partidei Sousa are şansa să mărească ecartul, însă balonul trimis din lovitura de pedeapsă nu trece printre buturi. Portugalia închide meciul cu un nou eseu, Diogo Hasse concretizând acţiunea molului. Sousa închide tabela, 38-20.

Portugalia termină astfel pe primul loc în Grupa B, urmată de România, în timp ce în Grupa A, Georgia care a învins la Torrelavega, Spania, cu 41-3, este pe primul loc, secondată de iberici.

Semifinalele sunt programate în weekendul 4-5 martie, pe terenul câştigătoarelor grupelor, astfel: Georgia – România şi Portugalia-Spania.

Finalele locurilor 1-4 au loc în Spania, la Bandajoz pe 19 martie.