"U" Mobitelco Cluj-Gaz Metan Mediaş, scor general 1-1, în semifinalele Diviziei A la baschet

Echipa de baschet masculin "U" Mobitelco BT Cluj a învins, sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Gaz Metan Mediaş, scor 78-72 (36-22), şi a egalat la general, 1-1, în semifinalele Diviziei A.

5 afișări

Clujenii au dominat primele două sferturi, dar au scăzut turaţia în cel de-al treilea, câştigat de oaspeţi, cu 29-19. Gaz Metan Mediaş a reuşit să egaleze în minutul 29, 48-48, dar la ultima pauză, tot "U" Mobitelco se afla în avantaj, 55-51, după o triplă a lui Silvăşan. "Bătălia" a continuat în ultimul sfert, în care gazdele s-au trezit din letargia de până atunci (68-58, min. 35) şi au reuşit să se impună greu, cu 78-72, scor cu care egalează la general, 1-1.

Marcatori:

"U" Mobitelco BT Cluj: Silvăşan 20 puncte, Dykes 18, Krstanovici 15, Chetreanu 8, Cuici 8, Morris 5, Thomson 2, Fometescu 2.

Gaz Metan Mediaş: Nicoară 23 puncte, Ivanovici 14, Howell 12, Velickovici 11, Mitchell 6, Kinlock 2, Jucan 2, Drăguşin 2.

În primul meci dintre cele două formaţii, jucat vineri, tot la Cluj, Gaz Metan Mediaş a produs surpriza, câştigând cu 67-65.

În cealaltă semifinală, CSU Ploieşti conduce pe Steaua Turabo Bucureşti, cu 2-0 la general, după victoriile de pe teren propriu, cu 89-85 şi 82-72.

Semifinalele se mută la Bucureşti, respectiv Mediaş, pentru meciurile 3 şi 4, care vor avea loc în 4 şi 5 mai, pentru ca o eventuală confruntare decisivă să aibă loc în 8 mai, din nou pe terenul formaţiilor CSU Ploieşti şi "U" Mobitelco BT Cluj. Învingătoarele vor juca în finală, care este programată în şapte meciuri, la datele 14-15, 21-22, 28 mai, 1 şi 5 iunie.

Sezonul trecut, finala s-a jucat între CSU Ploieşti şi "U" Mobitelco BT Cluj, prima cucerind laurii campionatului intern.

Pentru evitarea retrogradării joacă, tot în sistemul "cel mai bun din cinci meciuri", la aceleaşi date ca şi semifinalele, echipele SCM Craiova-CSU Cuadripol Braşov şi BC Perla Harghitei Miercurea Ciuc-Politehnica Iaşi.

Celelalte echipe angrenate în Divizia A au încheiat sezonul, clasarea finală fiind următoarea: locul 5. BC Mureş, 6. CSM Oradea, 7. CSU Atlassib Sibiu, 8. BCM U Piteşti, 9. CS Otopeni, 10. Energia Rovinari, 11. BC Timişoara şi 12. CSM Bucureşti.