Echipa naţională a României a remizat, vineri, pe arena Ferenc Puskas din Budapesta, scor 2-2 (1-0), cu reprezentativa Ungariei, într-un meci contând pentru grupa D de calificare la Cupa Mondială din 2014.

5090 afișări
Imaginea articolului UNGARIA - ROMÂNIA: "Tricolorii" au remizat la Budapesta, scor 2-2. Golul egalării a fost înscris în prelungiri

UNGARIA - ROMÂNIA: Tricolorii luptă pentru calificarea la CM. Scor 1-0 LIVE TEXT (Imagine: Sebastian Tataru / MEdiafaxFoto)

Pentru România au înscris Mutu '68 (penalti) şi Chipciu '90+2, iar pentru Ungaria au marcat Vanczak '16 şi Dzsudzsák '71 (penalti).

1-0: fundaşul dreapta Vilmos Vanczak a înscris cu capul, din cinci metri, după o centrare de la Hajnal.

1-1: Adrian Mutu este faultat în careu, iar arbitrul Wolfgang Stark acordă lovitură de la 11 metri pentru România, transformată de acelaşi Mutu

2-1: Stark acordă o nouă lovitură de la 11 metri, de această dată pentru Ungaria, transformată de Dzsudzsák

2-2: Chipciu a reuşit egalarea cu un şut de la circa 12 metri

Ungaria: Kiraly - Vanczak, Meszaros, Korcsmar, Kadar - Koman, Pintér, Hajnal (Kovacs '80), Dzsudzsák (Halmosi '90+1) - Szabics (Varga '58) - Szalai. Selecţioner: Sandor Egervari

România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Şt. Radu - Bourceanu, Pintilii (Chipciu '86) - Torje (Maxim '66), Grozav (Rusescu '71), Bogdan Stancu - Mutu. Selecţioner: Victor Piţurcă

Cartonaşe galbene: Pinter ' 90+1 / Goian '72, Mutu '74, Chiricheş '87

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Germania, cu Wolfgang Stark la centru, ajutat de Jan-Hendrik Salver şi Mike Pickel, iar Tobias Welz a fost rezervă.

Observator de arbitri a fost rusul Valentin Ivanov, funcţia de Comisar FIFA a fost îndeplinită de nord-irlandezul Howard J.C. Wells.

Partida s-a disputat fără spectatori, în urma deciziei Comisiei de Disciplină a FIFA de a sancţiona federaţia ungară după manifestările de rasism şi antisemitism de la meciul amical cu Israel, din august 2012.

Desfăşurarea meciului

Stark fluieră sfârşitul meciului

Minutul 92 2-2: România egalează!!! Chipciu înscrie la o bâlbâială a apărării maghiare.

Minutul 91: Mutu execută o lovitură liberă de la 25 de metri, dar Kiraly reţine fără probleme

Minutul 90: Dzsudzsák este înlocuit cu Halmosi

Minutul 87: Chiricheş este avertizat cu cartonaş galben

Minutul 86: Chipciu intră în locul lui Pintilii

Minutul 83: Mutu cere din nou penalti, dar arbitrul face semn ca jocul să continue

Minutul 80: Hajnal este înlovuit cu I. Kovacs

Mintul 73: Mutu este avertizat cu cartonaş galben

Minutul 71: Rusescu intră în teren în locul lui Grozav

Minutul 70 2-1: Stark acordă penalti la o intervenţie a lui Goian. Dzsudzsák transformă

Minutul 68 1-1: Mutu înscrie din penalti

Minutul 67: Penalti pentru România! Mutu este faultat şi Stark acordă lovitură de la 11 metri

Minutul 66: Piţurcă face prima schimbare: Intră Maxim şi iese Torje

Minutul 64: Szalai are o ocazie mare. Nemarcat, din şase metri, reia cu capul pe lângă poartă

Minutul 61: Dzsudzsák şutează puternic de la 20 de metri, puţin pe lângă poartă

Minutul 58: Schimbare în naţionala Ungariei. Szabics îi lasă locul lui J. Varga

Minutul 57: Chiricheş are mai multe intervenţii bune în faţa ungurilor

Minutul 52: Centrare în faţa porţii a lui Ştefan Radu, Kiraly intervine

Minutul 47: Ungurii au o dublă ocazie la poarta românilor. Tătăruşanu reţine până la urmă

România a început repriza a doua în aceeaşi formulă

Final de primă repriză. România este condusă cu 1-0 de Ungaria

Minutul 43: Ratare incredibilă a lui Bogdan Stancu. Atacantul nu a reuşit să reia în poarta goală, din 3 metri lateral stânga

Minutul 38: Mutu preia o minge în careu, protejează mingea, se întoarce spre poartă, dar şutul, din cădere, este reţinut de Kiraly

Minutul 34: Maghiarii greşesc din nou în defensivă, de data aceasta Bogdan Stancu nu profită de eroarea gazdelor

Minutul 32: Szalai şutează de la 16 metri puţin pe lângă poartă

Minutul 29: Pintilii are din nou ocazia să marcheze. Mutu îi pasează la marginea careului, stelistul şutează destul de puternic, dar Kiraly reţine

Minutul 25: Lovitură liberă pentru Ungaria asemănătoare cu cea de la faza golului. De data asta, "tricolorii" resping

Minutul 18: Mutu a fost aproape de a marca după o greşeală a apărării maghiare, dar a şutat în blocaj

Minutul 16: 1-0. Vanczak deschide scorul pentru Ungariei. Fundaşul a reluat în plasă cu capul, din 5 metri, o centrare a l lui Hajnal.

Minutul 10: Pintilii trage fără preluare de la 25 de metri de poartă, Kiraly respinge cu dificultate, în doi timpi

Minutul 7: Dzsudzsák trage direct spre poarta lui Tătăruşanu dintr-o lovitură liberă de la 30 de metri de poarta românilor. Mingea este respinsă de fundaşii "tricolori"

Meciul se desfăşoară fără spectatori, dar pe fundal se aud zgomote ale fanilor Ungariei care urmăresc partida pe un ecran gigant în afara arenei

Minutul 3: România a avut primul corner. Mutu a executat în careu, maghiarii au respins

Arbitrul german Wolfgang STARK a fluierat începutul meciului

ECHIPELE de START:

Ungaria: Kiraly - Vanczak, Meszaros, Korcsmar, Kadar - Koman, Pintér, Hajnal, Dzsudzsák – Szabics – Szalai. Antrenor: Sandor Egervari

România: Tătăruşanu - Tamaş, Chiricheş, Goian, Şt. Radu - Bourceanu, Pintilii - Torje, Grozav, Bogdan Stancu - Mutu. Antrenor: Victor Piţurcă

Selecţionerul Victor Piţurcă a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că valoarea jucătorilor români este superioară celei a fotbaliştilor unguri, ceea ce îi dă încredere înaintea partidei de la Budapesta, din cadrul preliminariilor CM 2014.

"Mizez pe valoarea jucătorilor români, care, în momentul ăsta, să spunem, ar fi puţin superioară celei a jucătorilor unguri. Selecţionata României îmi dă speranţe pentru că a jucat bine în ultimul timp, a câştigat multe meciuri şi asta mă face să cred în echipa pe care o conduc", a spus Piţurcă, adăugând că, în funcţie de felul în care se va derula jocul, ar putea fi mulţumit şi cu un rezultat de egalitate.