Unirea Alba Iulia - Dinamo Bucureşti, scor 1-2, în Liga I

Echipa Dinamo Bucureşti a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Unirea Alba Iulia, într-un meci contând pentru etapa a XXXII-a a Ligii I.

27 afișări
Imaginea articolului Unirea Alba Iulia - Dinamo Bucureşti, scor 1-2, în Liga I

Unirea Alba Iulia - Dinamo Bucureşti, scor 1-2, în Liga I (Imagine: Razvan_Lupica/Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Stanciu '28, pentru Unirea Alba Iulia, şi de Andrei Cristea '45 + 3 şi '69, pentru Dinamo.

1-0: în minutul 28, Florin Dan i-a pasat cu exteriorul lui Stanciu, care a scăpat singur cu portarul Curcă, peste care a lobat mingea de la 14 metri.

1-1: în minutul al treilea de prelungire al primei reprize, Andrei Cristea a transformat o lovitură de pedeapsă, acordată în urma unui henţ comis în careu de Vujadinovic.

1-2: în minutul 69, Boştină i-a pasat lui Andrei Cristea, între apărătorii centrali ai formaţiei Unirea, iar atacantul dinamovist, scăpat singur cu Rotaru, reuşeşte să înscrie cu un şut pe sub portarul din Alba Iulia.

Din minutul 71, Unirea Alba Iulia a evoluat cu un jucător mai puţin pe teren, după ce Vujadinovici a văzut al doilea cartonaş galben, fiind apoi eliminat.

Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru - 20. Olah (6. S. Rădoi '80), 3. Souza, 13.Vujadinovici, 23. Bucurică - 7 Stanciu (17. I. Bălan '74), 5 Dâlbea. 19. Florin Dan 14. C. Cristea (11. E. Bruno '66) - 9. Veljovic, 33. Jovanovici. Antrenor: Blaz Sliskovici.

Dinamo: 36 Curcă - 25. Scarlatache, 5. Kone, 4. Moţi, 3. Pulhac - 22. Torje, 29. N'Doye (8. Boştină '40), 27. Mărgăritescu, 10. Alexe (21. Grigore '88)- 17. Andrei Cristea, 99. Niculescu (20. Adrian Cristea '60). Antrenor: Cornel Ţălnar.

Cartonaşe galbene: Olah ('44), Vujadinovici ('45 şi '71), Fl. Dan ('70) / Moţi ('25), Torje ('48), Andrei Cristea ('56), Alexe ('61), Curcă ('79).

Cartonaşe roşii: Vujadinovici ('71).

Arbitri: Mugurel Drăgănescu (central) - Mihai Artene, Daniel Demetrescu (asistenţi) - Mihai Prodan (rezervă).

Observatori: Gheorghe Nedelescu, Gheorghe Moise.

La partidă au asistat aproximativ 5.000 de spectatori, dintre care 300 de suporteri ai echipei Dinamo, care au scandat "10 mai", dată la care aceştia sărbătoresc incendierea peluzei de pe stadionul Steaua, din anul 1997.