Unirea Urziceni - Rapid, scor 1-1

Formaţia Rapid Bucureşti a terminat la egalitate, scor 1-1, partida susţinută, în deplasare, în compania formaţiei Unirea Urziceni, în etapa a XXIV-a a Ligii I.

42 afișări
Imaginea articolului Unirea Urziceni - Rapid, scor 1-1

Unirea Urziceni - Rapid, scor 1-1 (Imagine: Mediafax Foto)

Golul oaspeţilor a fost marcat de J.P. Andrade '22, în timp ce pentru echipa din Urziceni a marcat Bilaşco '68.

Rapid a deschis scorul în minutul 22, prin fundaşul Joao Paulo Andrade. În urma unei lovituri libere de la 18 metri, Spadacio i-a aşezat mingea lui Andrade, iar acesta a şutat de la 18 metri, plasat pe jos, în poarta apărată de Arlauskis.

Formaţia din Urziceni a egalat, în minutul 68, printr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, executată excelent de Bilaşco.

Imediat după golul de 1-1 marcat de echipa din Urziceni, oficialul rapidiştilor, Nicolae Manea, le-a făcut semn propriilor jucătorii să părăsească terenul de joc. Fotbaliştii rapidişti au continuat jocul la insistenţele căpitanului de echipă, Vasile Maftei.

Spadacio a primit un al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat de pe teren, în minutul 67, pentru că nu a respectat distanţa regulamentară la o lovitură liberă dictată în favoarea formaţiei gazde.

Unirea: 1. Arlauskis - 10. Pădureţu, 6. Galamaz, 22. B. Fernandes, 23. Bordeanu - 3. Ricardo (11. Onofraş '82), 19. Brandan, - 32. I. Apostol (9. Varga '53) , 14. Rusescu, 8. T. Bălan (5. Todoran '75) - 7. Bilaşco.

Rapid:1. Marinescu - 24. Maftei, 3. R. Fernandes (8. Mardare '83), 4. J.P. Andrade, 14. Perjă - 15. Lazăr - 20. Grigorie, 30. Spadacio, 10. Herea (19. Bozovici '87) - 21. Djalovici, 17. J.P. Pinto (18. Grigore '72). Antrenor: Marian Rada

Cartonaşe galbene: Fernandez '38 / Lazăr '25, Spadacio '59, '67, Perjă '65, Grigorie '82, J.P. Andrade '89, Marinescu '90.

Cartonaş roşu: Spadacio '67.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă formată din Augustus Constantin (central), Cristian Nica şi Nicolae Megheşan (asistenţii). Rezervă va fi Georgian Ionescu. Observatori au fost desemnaţi George Ionescu şi Sorin Satmari.

Partida de la Urziceni a fost urmărită de aproximativ 7.000 de spectatori.