Formaţia Universitatea Cluj a învins, vineri, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa Gloria Bistriţa, în primul meci din etapa a VII-a a Ligii I, disputat pe stadionul Cetate din Alba Iulia.

27 afișări
Imaginea articolului Universitatea Cluj - Gloria Bistriţa, scor 2-1, în primul meci al etapei a VII-a a Ligii I

Universitatea Cluj - Gloria Bistriţa, scor 2-1, în primul meci al etapei a VII-a a Ligii I (Imagine: Darius Mitrache/Mediafax Foto)

Golurile învingătorilor au fost marcate de Claudiu Niculescu '41 şi Habib Balde '68. Pentru Gloria Bistriţa a marcat Junior Moraes, în minutul 50.

1-0: Claudiu Niculescu a deschis scorul pentru Universitatea Cluj printr-o lovitură de cap, după o centrare a lui Gabriel Boştină.

1-1: Junior Moraes a egalat pentru Gloria Bistriţa după ce lovitura executată de el de la 17 metri s-a oprit în plasa porţii apărate de Matache.

2-1 Habib Balde a înscris din apropierea liniei porţii, după ce portarul Albuţ a respins lovitura de cap a lui Claudiu Niculescu.

Atacantul echipei Universitatea Cluj, Adrian Piţ, intrat în teren în minutul 78, a primit două cartonaşe galbene, în minutele 86 şi 89, şi a fost eliminat.

Universitatea Cluj: 1. Matache - 18. Unguruşan, 25. D. Munteanu (10. Păcurar '57), 23. Cvirik, 3. Mendy - 16. Delgado (2. Buhuş '86), 24. Balde, 28. V. Gheorghe, 22. Boştină - 9. Niculescu, 27. Lemnaru (14. Piţ '81). Antrenor: Marian Pană.

Gloria Bistriţa: 22. Albuţ - 3. Tudose, 4. V. Năstate, 27. Szukala, 5. Velcovici (28. Bawab '72) - 30. Băjenaru (7. Coroian '64), 16. Mărginean - 25. Predescu, 10. J. Moraes, 2. C. Petre - 9. B. Moraes (15. Nalaţi '46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Lemnaru '34, Unguruşan '42, Mendy '50, Piţ '86, '89, Boştină '90 / Mărginean '45, V. Năstase '81, C. Petre 90+1.

Cartonaş roşu: Adrian Piţ '89.

Arbitri: Cristian Balaj (centru) - Sebastian Gheorghe, Ovidiu Artene (asistenţi) - Marian Bordean (rezervă)

Observator: Anton Heleşteanu, Viorel Boit. Supervizor: Alexandru Boc.

Meciul a fost urmărit de aproximativ 2.000 de spectatori.