Vettel a câştigat Marele Premiu al Chinei - VIDEO

Pilotul german Sebastian Vettel a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Chinei, a treia etapă a Campionatului Mondial, iar coechipierul său de la Red Bull, australianul Mark Webber, a trecut linia de sosire al doilea.

17 afișări
Imaginea articolului Vettel a câştigat Marele Premiu al Chinei - VIDEO

Vettel a câştigat Marele Premiu al Chinei (Imagine: Mediafax Foto/ AFP)

Podiumul a fost completat de Jenson Button de la Brawn GP, liderul clasamentului piloţilor.

Pe locul patru s-a clasat tot un pilot de la Brawn GP, brazilianul Rubens Barrichello.

Au mai terminat cursa în puncte finlandezul Heikki Kovalainen (locul 5), britanicul Lewis Hamilton (locul 6), ambii de la McLaren-Mercedes, germanul Timo Glock de la Toyota (locul 7) şi elveţianul Sebastien Buemi de la Torro Rosso (locul 8).

Felipe Massa (Brazilia/Ferrari) abandon în turul 23;

Jarno Trulli (Italia/Toyota) abandon in turul 18.

Ferrari 0.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, Marele Premiu al statului Bahrain, va avea loc în data de 26 aprilie.