hidroelectrica

Ponta speră că Hidroelectrica va ieşi din insolvenţă la jumătatea anului

Premierul Victor Ponta a declarat, luni, că, deşi nu mai poate avansa o dată fixă, speră ca Hidroelectrica să iasă din procedura de insolvenţă la jumătatea acestui an.

Toţi directorii din Hidroelectrica au fost revocaţi din funcţie. Peste 150 de angajaţi au fost concediaţi

Toţi directorii din Hidroelectrica au fost revocaţi din funcţie, iar postul de director general urmează să fie ocupat în urma unui concurs, a anunţat joi reprezentantul administratorului judiciar al producătorului de energie, Remus Borza.

Ponta: L-am sunat pe Vosganian pentru numirea lui Oprea ca şi consilier. Nu-l mai ia de consilier

Premierul Victor Ponta a anunţat, marţi, că a discutat cu ministrul Varujan Vosganian privind numirea ca şi consilier al fostului director general al Hidroelectrica, Traian Oprea, şi a precizat că, în urma discuţiei, s-a ajuns la concluzia că "cel care a semnat toate contractele cu băieţii deştepţi" nu va mai fi consilier.

Hidroelectrica a închiriat pe 10 ani 3.200 de metri pătraţi în imobilul Tower Center International

Compania de stat Hidroelectrica, aflată în insolvenţă, a închiriat 3.200 de metri pătraţi în imobilul de birouri Tower Center International din Piaţa Victoriei, fiind primul chiriş al clădirii, finalizată de mai mulţi ani, dar care a făcut obiectul unor litigii dintre dezvoltatori şi finanţator.

Cel mai mare creditor Hidroelectrica a acceptat o reducere comercială de 20 milioane euro

Euro Insol, administratorul judiciar al Hidroelectrica, a anunţat marţi că a negociat cu consorţiul germano-austriac Voith Hydro - Andritz Hydro reducerea cu 20 milioane euro a sumei cu care asocierea s-a înscris la masa credală.

Hidroelectrica pregăteşte investiţii de 130 milioane de euro, pentru certificate verzi

Compania de stat Hidroelectrica, aflată în insolvenţă, va investi în următorii ani 130 milioane de euro în construcţia de microhidrocentrale, pentru a putea beneficia se schema de sprijin prin certificate verzi acordată de către stat producătorilor de energie din surse alternative.

Hidroelectrica scoate la vânzare pe OPCOM electricitate de 106 milioane lei

Compania de stat Hidroelectrica, aflată în insolvenţă, va organiza la 18 decembrie mai multe licitaţii pe bursa de energie OPCOM pentru vânzarea de electricitate, în valoare totală de 106 milioane lei (23,4 milioane de euro).

Interesul pentru licitaţiile Hidroelectrica a dispărut. Compania a încheiat doar două contracte

Hidroelectrica a încheiat luni doar două contracte de vânzare a energiei pe OPCOM, în valoare cumulată de 9,6 milioane de lei (2,1 milioane euro), şi a anulat alte şapte licitaţii din cauza lipsei ofertelor.

Ponta: Hidroelectrica va ieşi din insolvenţă până la sfârşitul acestui an

Hidroelectrica va ieşi din insolvenţă până la sfârşitul acestui an, curăţată de contractele bilaterale care au adus-o în situaţie de faliment, a declarat, joi, premierul Victor Ponta.

Hidroelectrica a vândut prin licitaţii energie de doar 5,4 mil. euro, dintr-un total de 75,7 mil.euro

Producătorul de electricitate deţinut de stat Hidroelectrica a vândut în această săptămână pe bursa OPCOM electricitate de doar 24,8 milioane lei (5,4 milioane euro), deşi a organizat licitaţii în valoare cumulată este de 343,1 milioane de lei (75,7 milioane euro).

Hidroelectrica nu reuşeşte să vândă electricitate pe OPCOM, chiar dacă cere preţuri mai mici

Hidroelectrica nu reuşeşte să găsească clienţi pe piaţa OPCOM, chiar dacă cere preţuri mai mici comparativ cu alţi producători, astfel că după două zile compania aflată în insolvenţă a încheiat pe bursa de energie contracte pentru mai puţin de 10% din volumul total scos la vânzare.

Iliescu: Pentru mine chiar a fost o mare surpriză că s-a ajuns la insolvenţă pentru Hidroelectrica

Fostul şef de stat Ion Iliescu a declarat marţi, la Clubul de la Bucureşti, că pentru el, ca hidroenergetician, chiar a constituit o mare surpriză că s-a ajuns la insolvenţă în cazul Hidroelectrica, el precizând că a fost adversarul spargerii sistemului energetic naţional.

HIDROELECTRICA RĂMÂNE ÎN INSOLVENŢĂ. Decizia este irevocabilă

Procedura insolvenţei Hidroelectrică rămâne deschisă, Curtea de Apel Bucureşti respingând, joi, definitiv, cererile formulate de Alpiq RomIndustries, Alpiq RomEnergie şi Hidrosind de anulare a procedurii. Companiile Alpiq RomIndustries şi Alpiq RomEnergie, din grupul elveţian Alpiq, care au avut acorduri directe cu Hidroelectrica, precum şi Federaţia Sindicală Hidrosind au cerut instanţei anularea procedurii de intrare în insolvenţă a companiei.

Procesul insolvenţei Hidroelectrica: Decizia, amânată de Curtea de Apel Bucureşti pentru 18 octombrie

Curtea de Apel Bucureşti (CAB) a amânat, joi, pentru 18 octombrie decizia în cazul recursurilor formulate de Alpiq RomIndustries, Alpiq RomEnergie şi Hidrosind împotriva hotărârii din iunie a Tribunalului Bucureşti de deschidere a procedurii insolvenţei Hidroelectrica.

Alpiq nu are nicio şansă să câştige în instanţă anularea procedurii insolvenţei la Hidroelectrica

Companiile Alpiq RomIndustries şi Alpiq RomEnergie nu au nicio şansă să câştige pe argumente juridice procesele în care solicită instanţei anularea procesului de insolvenţă la Hidroelectrica, dar în justiţie este posibil orice, spune administratorul judicar al companiei de stat, Remus Borza.

Borza: Hidroelectrica va înregistra pierderi de 100 milioane euro în acest an, din cauza secetei

Hidroelectrica va înregistra în acest an pierderi de 100 milioane euro, faţă de un rezultat negativ de 124 milioane lei în 2011, iar veniturile vor scădea cu aproximativ 800 milioane de lei, ca urmare a unei producţii de electricitate la un minim istoric, potrivit administratorului judiciar.

Administratorul judiciar al Hidroelectrica: Cel mai deştept băiat dintre băieţii deştepţi pare să fi fost chiar statul

Statul a fost unul dintre "băieţii deştepţi" de la Hidroelectrica, care a dus o politică nesăbuită prin contracte păguboase pentru companie şi investiţii în favoarea altor instituţii, a afirmat Remus Borza, şeful firmei Euro Insol, administratorul judiciar al Hidroelectrica.

Procesul insolvenţei Hidroelectrica: Verdictul, dat peste o săptămână de Curtea de Apel Bucureşti

Curtea de Apel Bucureşti (CAB) a finalizat, joi, discutarea recursurilor declarate în dosarul în care Tribunalul Bucureşti a decis declanşarea procedurii de insolvenţă în cazul companiei Hidroelectrica şi a amânat pronunţarea pentru 11 octombrie.

Vulpescu: Sunt toate şansele pentru salvarea Hidroelectrica. Băieţii deştepţi, sprijiniţi de sindicate

Administratorul special al Hidroelectrica, Remus Vulpescu, a declarat, joi, la Curtea de Apel Bucureşti, că sunt şanse foarte mari pentru salvarea companiei, în urma reorganizării, şi că unii reprezentanţi sindicali îi sprijină pe "băieţii deştepţi" din energie.

Borza: Hidroelectrica poate ieşi din insolvenţă în decembrie. Falimentul ar aduce „bezna” în România

Hidroelectrica ar putea ieşi din insolvenţă până la 31 decembrie, iar intrarea companiei în faliment ar cauza dispariţia "unui monopol" de pe piaţa serviciilor de reglare a sistemului energetic şi ar avea ca efect "intrarea în beznă" a României, potrivit administratorul judiciar al companiei.

Hidroelectrica a modernizat ecluza românească a Porţilor de Fier. Ce valoare are investiţia

Hidroelectrica a modernizat partea românească a ecluzei de la hidrocentrala Porţile de Fier, cu scopul fluidizării navigaţiei pe Dunăre.

Care este planul Guvernului pentru Hidroelectrica. În maxim patru luni de la ieşirea din insolvenţă compania va fi listată la bursă

Guvernul a promis FMI că va publica prospectul de vânzare pe bursă a 10% din acţiunile Hidroelectrica în maximum trei luni după ce compania va ieşi din insolvenţă şi că oferta va fi lansată o lună mai târziu.

Administratorul judiciar al Hidroelectrica a admis solicitări de creanţe de 3,5 miliarde lei

Administratorul judiciar al Hidroelectrica a admis solicitări de creanţe de 3,5 miliarde lei şi a respins cereri de 1,17 miliarde lei, băncile având o pondere de 69% din masa credală, a declarat luni Remus Borza, reprezentantul Euro Insol, administratorul judiciar al producătorului de energie.

„Băieţii deştepţi” au cerut 870 mil. lei de la Hidroelectrica. Administratorul a respins cererile

Valoarea sumelor cu care au dorit să se înscrie "băieţii deştepţi" în tabelul preliminar al creditorilor Hidroelectrica, companie aflată în insolvenţă, se ridică la 870,5 milioane lei, pretenţiile fiind respinse de administratorul judiciar.

Euro Insol denunţă alt contract Hidroelectrica de achiziţie de energie, după pierderi de 109 milioane de lei

Euro Insol, administratorul judiciar al Hidroelectrica, a denunţat un contract de achiziţie a energiei de la Electrocentrale Deva, care a generat pierderi de 108,89 milioane lei producătorului de electricitate aflat în insolvenţă, în perioada 2009-2011.

Hidroelectrica a denunţat un contract cu Paroşeni, prin care a pierdut 253,6 milioane de lei în trei ani

Euro Insol, administratorul judiciar al producătorului de electricitate Hidroelectrica, a denunţat un contract de achiziţie a energiei de la termocentrala Paroşeni, prin care compania aflată în insolvenţă a pierdut 253,6 milioane lei (56,8 milioane euro) în ultimii trei ani.

Salariul mediu în Hidroelectrica,1.643 euro. Angajaţii primesc 70 de beneficii. Un şofer are salariu brut de 9.900 lei

Salariul mediu pe angajat în Hidroelectrica este de 1.643 euro, iar salariaţii companiei beneficiază de 70 de tipuri de indemnizaţii, prime jubiliare şi alte beneficii, care acoperă 59% din totalul veniturilor, fiind o situaţie "atipică", potrivit administratorului judiciar al Hidroelectrica.

Care au fost cauzele intrării în insolvenţă a companiei Hidroelectrica

Hidroelectrica a intrat în insolvenţă din cauza vânzărilor de energie către "băieţii deştepţi", managementului deficitar, investiţiilor neperformante şi secetei prelungite, dar şi a altor factori, potrivit raportului administratorului judiciar al companiei, Euro Insol.

Administrator Hidroelectrica: Orice atac al băncilor asupra companiei este un atac asupra statului

Băncile au câştigat "sute de milioane de euro" din finanţarea Hidroelectrica, iar orice atac al instituţiilor de credit la adresa companiei este privit ca un atac asupra statului român, a declarat luni Remus Borza, reprezentantul Euro Insol, administratorul judiciar al Hidroelectrica.

Euro Insol: Unii trâmbiţează triumfalist ieşirea Hidroelectrica din insolvenţă, dar încă nu este posibil

Ieşirea din insolvenţă a Hidroelectrica în această toamnă, aşa cum unii "trâmbiţează triumfalist", nu este posibilă, un termen realist fiind luna iunie 2013, potrivit reprezentantului administratorului judiciar al companiei, Remus Borza.

„Sezonul de vânătoare a băieţilor deştepţi” s-a încheiat. Urmează un raport al cauzelor intrării în insolvenţă a Hidroelectrica

"Sezonul de vânătoare a băieţilor deştepţi" s-a încheiat, prin încheierea unui acord cu Alro, dar contractele bilaterale reprezintă doar "vârful icebergului", iar săptămâna viitoare administratorul judiciar al companiei va prezenta un raport privind cauzele intrării în insolvenţă a Hidroelectrica.

Ponta: Hidroelectrica revine la statul juridic normal în septembrie-octombrie, curăţată de contracte

Hidroelectrica va reveni la statul juridic normal în septembrie sau octombrie şi va fi o companie mult mai puternică, curăţată de contractele care îi afectau activitatea, a declarat, miercuri, premierul Victor Ponta, la finalul discuţiilor cu Fondul Monetar Internaţional.

Hidroelectrica cere scăderea livrărilor pe piaţa reglementată şi adaosuri mai mici la distribuitori

Hidroelectrica cere ANRE să-i recunoască preţul de cost, să plafoneze marjele de adaos ale transportatorilor şi distribuitorilor şi să permită reducerea cantităţii de energie livrate pe piaţa reglementată, unde compania ar urma să alimenteze doar populaţia şi instituţiile publice, nu şi firme.

Ponta: Hidroelectrica a reziliat contractele bilaterale cu traderii. Au rămas în vigoare cele cu Alro, Elsid şi Electrocarbon

Hidroelectrica a reziliat toate contractele bilaterale, a afirmat, miercuri, premierul Victor Ponta, surse oficiale precizând însă pentru MEDIAFAX că este vorba de denunţarea contractelor încheiate cu traderii de energie, în timp ce contractele cu Alro, Elsid şi Electrocarbon sunt în vigoare.

Hidroelectrica a denunţat contractul cu Energy Holding, care a generat pagube de 1,4 mld. lei

Euro Insol, administratorul judiciar al Hidroelectrica, a anunţat marţi că a denunţat contractul încheiat de producătorul de electricitate cu firma Energy Holding, din analize rezultând că acesta a generat, din 2006, pierderi de 1,4 miliarde de lei.

Ponta: Hidroelectrica va reveni în toamnă pe piaţa normală a energiei, curăţată de probleme

Hidroelectrica va reveni în toamna acestui an pe piaţa normală a energiei, curăţată de problemele care împiedicau funcţionarea companiei, a afirmat premierul Victor Ponta, la întâlnirea cu reprezentanţii camerelor de comerţ naţionale şi ai camerelor de comerţ străine reprezentate în România.

Care este paguba produsă de „băieţii deştepţi” la Hidroelectrica

Ministrul Economiei Daniel Chiţoiu a declarat vineri că până la sfârşitul lunii iulie ar putea fi denunţate toate contractele Hidroelectrica încheiate cu "băieţii deştepţi" şi speră ca până cel târziu la începutul trimestrului IV din acest an producătorul de electricitate să iasă din insolvenţă.

ArcelorMittal: Contractele cu Hidroelectrica sunt legale. Nu putem cumpăra energie de la supermarket

Contractele în baza cărora ArcelorMittal Galaţi a primit energie de la Hidroelectrica au respectat legislaţia, iar compania nu este trader de energie, ci un consumator mare, care nu poate cumpăra electricitatea "de la supermarket", a declarat Bruno Ribo, directorul executiv al combinatului.

Videanu: Ponta aruncă pe piaţă informaţii false cu privire la Hidroelectrica

Preşedintele interimar al PDL Bucureşti, Adriean Videanu, susţine că premierul Victor Ponta aruncă "pe piaţă" informaţii trunchiate şi false cu privire la Hidroelectrica şi la activitatea sa ca fost ministru al Economiei.

Hidroelectrica vrea creşterea cu 74% a preţului la energia vândută prin contracte reglementate

Hidroelectrica a cerut ANRE să aprobe creşterea cu 74% a preţului de vânzare a energiei prin contractele reglementate, de la 72 lei la cel puţin 125 lei/ MWh, echivalentul costului de producţie, au declarat pentru MEDIAFAX surse apropiate situaţiei.
Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da