natalitate

Natalitatea a crescut în mai

Institutul Naţional de Statistică informează că în luna mai s-a înregistrat o creştere a ratei de natalitate, însă scăderea numărului populaţiei a continuat, înscriindu-se în tendinţa ultimilor ani.

Numărul populaţiei a scăzut şi în luna februarie

Scăderea numărului populaţiei a continuat şi în luna februarie, când au fost înregistraţi 17.708 născuţi vii, cu 2,4 mii mai puţini decât în luna precedentă, determinând o reducere a ratei natalităţii la 10,4 născuţi vii la 1.000 locuitori, faţă de 11,0 ‰ în luna ianuarie.
Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da