- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Băsescu cere miniştrilor să taie cheltuieli şi să extindă impozitarea, avertizând cu un deficit de 7%
Preşedintele Băsescu a avertizat Guvernul că datele economice indică riscul ca deficitul bugetar să depăşească 7% din PIB în 2010 şi că reducerea cu 5% a costurilor de personal agreată cu FMI nu este suficientă, cerând astfel măsuri suplimentare, precum eliminarea oricăror excepţii de la impozitare.
Băsescu cere miniştrilor să taie cheltuieli şi să extindă impozitarea, avertizând cu un deficit de 7% (Imagine: Adriana Neagoe/Mediafax Foto)
Ţinta de deficit bugetar convenită cu Fondul Monetar Internaţional pentru acest an este 5,9% din PIB.
"Preşedintele a avertizat că, potrivit datelor actuale, există riscul ca deficitul bugetar să depăşească 7% din PIB în acest an, dacă Guvernul se limitează la a reduce doar cu 5% cheltuielile de personal, conform înţelegerii cu FMI. El a cerut o reducere mai mare a cheltuielilor publice şi de personal, precum şi măsuri pentru extinderea bazei de impozitare, insistând pentru eliminarea oricăror excepţii de la plata impozitelor", au relatat pentru MEDIAFAX surse participante la întâlnire.
Şeful statului a cerut totodată Guvernului să intervină mai eficient în combaterea evaziunii şi corupţiei, în special în punctele de trecere a frontierei.
O altă temă abordată de preşedinte a fost absorbţia fondurilor comunitare, Băsescu avertizând că există erori la agenţiile de plăţi din cauza cărora România ar putea fi obligată să returneze în acest an o parte din banii alocaţi de Comisia Europeană pentru agricultură.
Şeful statului a solicitat şi modificarea legislaţiei achiziţiilor publice în vederea reducerii duratei aferente licitaţiilor pentru proiecte de infrastructură, în special în domeniul transporturilor.
"Preşedintele i-a anunţat pe miniştri că vor mai fi chemaţi la Cotroceni", au adăugat sursele citate.
Membrii Guvernului au fost convocaţi, marţi, la Cotroceni, pentru o discuţie în care, potrivit Administraţiei Prezidenţiale, preşedintele Traian Băsescu le-a cerut miniştrilor, printre altele, să plătească datoriile statului către agenţii economici.
Potrivit Preşedinţiei, discuţiile dintre Băsescu şi membrii Guvernului au vizat subiecte referitoare la măsuri de reformă care nu mai suportă amânare: reducerea cheltuielilor publice, atât ca efect al reformei în administraţia publică la nivel central şi local, cât şi al unei mai bune ţintiri a beneficiarilor sistemului de protecţie socială; procesul de descentralizare; legea de funcţionare a Agenţiei Naţionale de Integritate.
Înainte de întâlnirea cu preşedintele, membrii Guvernului s-au reunit, luni seară, pentru a stabili un punct de vedere unitar asupra problemelor aflate pe agenda discuţiei.
Surse participante la reuniune au declarat agenţiei MEDIAFAX, luni seară, că premierul Boc îi va prezenta preşedintelui Băsescu un raport cu evoluţia cheltuielilor publice în perioada 2008-2010 şi intenţia Guvernului de a reduce în acest an cheltuielile de personal cu 5% faţă de 2009, în principal prin concedieri în ultimul trimestru, în întreaga administraţie.
Reducerea de cheltuieli cu personalul bugetar va continua şi anul viitor, tot cu 5%, atât în administraţia centrală, cât şi cea locală, operaţiune prin care ponderea salariilor bugetarilor să scadă de la peste 9% din PIB la 8,7% din PIB, conform planului pregătit de Executiv.
-
Kelemen: UDMR nu participă la reînhumarea lui Nyiro, fiind un eveniment electoral al lui Szasz
Politic astăzi, 22:57
Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, a anunţat, vineri, că reprezentanţii Uniunii nu vor participa, duminică, la Odorheiu Secuiesc, la reînhumarea scriitorului Nyiro Jozsef, întrucât este "un eveniment electoral" al lui Szasz Jeno, liderul PCM. citeşte tot
-
Ploaia a făcut ravagii în Bucureşti: Trafic blocat, străzi şi subsoluri inundate în mai multe zone ale Capitalei
Traficul rutier este blocat pe numeroase artere ale Capitalei, iar subsoluri din multe zone ale oraşului au fost inundate din cauza ploii de vineri seară, au declarat, pentru MEDIAFAX, reprezentanţii autorităţilor. citeşte tot





O noua revolutie,* FMI
dar oare nu ar fi mai bine sa eutanasieze toti pensionarii sa nu mai fie nevoie sa plateasca pensii? si hai sa se nationalizeze orice proprietate de peste 400 mp si confiscarea oricarei averi de peste 5.000 euro... si mai sunt multe "solutii"
@Dan
Eheee, prietene, asta-i doar inceputul... si daca ar gasi terenuri arabile tot nu le ar putea lucra, pentru ca si munca pamantului presupune bani, desfacerea produselor presupune piata (acaparata de tzigani) etc. Uitati-va la statutul PDL si daca gasiti undeva vre o umbra de gandire Sociala, dati mi de stire! Invatati-va cu foamea, pentru ca ei sunt cu ai lor si noi cu foamea! Sa murim bine fratilor!