Guvernul către FMI: Şomajul se menţine ridicat în 2010, dar creşterea PIB e posibilă din trimestrul I

Şomajul se va menţine ridicat în 2010 şi presiunile economice la care sunt supuse firmele şi populaţia vor continua să împovăreze bilanţurile băncilor, dar există semnale că activitatea economică se redresează, iar creşterea economică ar putea fi înregistrată încă din primul trimestru al anului.

Guvernul către FMI: Şomajul se menţine ridicat în 2010, dar creşterea PIB e posibilă din trimestrul I (Imagine: Mediafax Foto)

Estimările privind cadrul macroeconomic pentru anul 2010 sunt incluse în scrisoarea de intenţie la acordul stand-by cu FMI, obţinută de MEDIAFAX.

"Variabilele macroeconomice principale cresc acum de la lună la lună şi ne aşteptăm ca creşterea economică să devină pozitivă în primul trimestru al anului 2010. Pentru întreg anul 2010, creşterea este prognozată acum la aproximativ 1,3%, reflectând mai ales redresarea de pe pieţele externe. Şomajul se va menţine totuşi ridicat şi presiunile economice la care sunt supuse firmele şi gospodăriile vor continua să împovăreze bilanţurile băncilor", se arată în document.

Guvernul mai arată că, în pofida recesiunii severe, inflaţia a rămas destul de ridicată, la 4,7%, puţin peste limita superioară a marjei de ţintire a inflaţiei stabilită de BNR, urmare a impactului majorării accizelor şi a preţurilor carburanţilor, dar că pentru 2010 se anticipează o diminuare a inflaţiei până la aproximativ 3,5%, printr-o politică monetară prudentă.



comentează şi tu Momentan sunt 2 comentarii
Taguri:
GUVERN ,
FMI ,
creşterea pib ,
şomaj guvern ,
inflaţie ,
presiuni economice ,
şomaj fmi
COMENTARII
  • lau 16 mar 2010

    Pentru someri din REGIUNEA MOLDOVEI cel mai bine ar fi sa lucreze in Cluj, Brasov, Constanta, Ploiesti.
    Pentru someri din regiunea Oltenia sunt locuri de munca in Timisoara, Arad, Cluj, Pitesti.

    AICI SUNT SALARII APROAPE DUBLE FATA DE ALTE ZONE ALE ROOMANIEI IN PLUS AI DE UNDE ALEGE, CACI SUNT MULTI INVESTITORI.

  • inconstanta 23 feb 2010

    ce vrajeala ... somajul creste de la o zi la alta ... nici masurile de scadere a asistentei sociale nu le ies ministrilor guvernului ... economia zace in sant, iar mici intreprinzatori sunt inmormantati fara coliva ... si noi sustinem ca va creste PIB la sfarsitul lui martie? de unde? *

  • vezi toate comentariile
COMENTEAZĂ ŞI TU
Eroare: Câmpurile marcate cu roşu nu sunt valide!
Comentariul a fost adǎ ugat!

Cod captcha invalid!

Introdu numǎrul din imagine:

* Faceţi click pe imagine pentru a genera alt numǎr
ARTICOLE PE ACEEAŞI TEMǍ Nu existǎ articole similare
ŞTIRILE ZILEI
Versiunea: mobil  |  completa