„La data 24 februarie 2017, în urma propunerii de arestare preventivă formulată de Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti, Judecătoria Sectorului 1 a admis în parte propunerea in sensul ca a dispus arestarea preventivă pentru un inculpat şi plasarea sub control judiciar pentru ceilalţi cinci. În urma contestaţiei formulate de către Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 1, ieri, 02.03.2017 Tribunalul Bucureşti a emis mandate de arestare preventivă pentru toţi cei cinci inculpaţi. Inculpaţii au fost depistaţi de către Serviciul Investigaţii Criminale din cadrul Direcţiei Generale de poliţie a Municipiului Bucureşti, în acest moment fiind încarceraţi”, se arată într-un comunicat de presă al Poliţiei Capitalei.
În urma percheziţiilor efectuate săptămâne trecută au fost găsite şi ridicate peste 3.000 materiale pirotehnice ce urmează a fi expertizate.
„În noaptea de 01/02.02.2017, în timp ce se aflau în zona Piaţa Victoriei, în contextul în care in zona respectivă avea loc o manifestaţie cu caracter paşnic la care participau aproximativ 100.000 de persoane, inculpaţii s-au manifestat violent, aruncând cu diverse obiecte contondente (sticle, bucăţi de gheaţă, containere) în jandarmii aflaţi în exercitarea atribuţiilor de serviciu pentru asigurarea ordinii în timpul protestului, provocându-le acestora suferinţe fizice”, se arată în probatoriul procurorilor.
 							 							Citeşte şi: 							EXCLUSIV Gregorian BIVOLARU, primul INTERVIU dat presei după ce a fost adus în ţară: „Am părăsit România ascuns într-un tir” 							
 							 							Citeşte şi: 							Protestele românilor după OUG 13, în VIZORUL Germaniei: Expresia cea mai emoţională care vine în sprijinul valorilor europene 							
 							 							Citeşte şi: 							PREMIERĂ în România. Pe ce dată va fi deschis sezonul estival pe Litoral şi în Delta Dunării 							
 							 							Citeşte şi: 							Gheorghe Ştefan Pinalti, fostul primar al oraşului Piatra-Neamţ, şi alţi patru inculpaţi, trimişi în judecată în al optulea dosar Poşta Română 							
 							 							Citeşte şi: 							FOTO Patru bărbaţi din Sri Lanka au fost prinşi la Nădlac într-un microbuz, ascunşi între bagaje 							
 							 							Citeşte şi: 							Cum s-a prezentat un ieşean ca jurist reprezentant al unor investitori olandezi pentru a înşela cât mai multe persoane