• A început a 22-a ediţie a Campionatului Mondial de Fotbal, acest turneu organizat de Qatar fiind unul extrem de controversat.
  • Ceremonia de deschidere a fost una grandioasă.
  • Primul meci este între ţara gazdă şi Ecuador.
3684 afișări
Imaginea articolului Campionatul Mondial de Fotbal 2022. Meciul de deschidere: Qatar - Ecuador. Sud-americanii au câştigat fără mari probleme

A DOUA REPRIZĂ

Minutul 90+5 Primul meci de la această ediţie de Campionat Mondial s-a încheiat. A doua repriză a fost una fără goluri.

Minutul 77 Enner Valencia iese de teren. Marcatorul celor două goluri este înlocuit de către Jose Adoni Cifuentes Charcopa.

Minutul 72 Naţionala Qatarului face primele două modificări. Mohammed Muntari intră în locul lui Almoez Ali. Mohammed Waad intră în locul lui Hasan Al Haydos.

Minutul 68 Are loc prima schimbare. Romario Ibarra iese de pe teren şi intră Jeremy Sarmiento

Ecuadorul continuă să domine şi în a doua repriză, având mai mult ocazii de gol. Qatarul nu reuşeşte să pună mari probleme portarului Galindez.

PRIMA REPRIZĂ

Minutul 45+5 Prima jumătate a partidei s-a încheiat. Qatarul a avut o singură ocazie clară de gol

Minutul 31 Enner Valencia dublează avantajul Ecuadorului. Sud-americanii controlează ritmul partidei.

Minutul 16 Enner Valencia(33 de ani) marchează primul gol al acestui Campionat Mondial, din penalty.

Minutul 3 Ecuador înscrie. Însă golul este anulat pentru ofsaid

Qatar şi Ecuador s-au mai întâlnit o singură dată, într-un meci amical din 2018, iar gazdele Cupei Mondiale s-au impus atunci cu 4-3.

GRUPA A

• Qatar
  • Olanda
  • Ecuador
  • Senegal

UPDATE 18:00 - QATAR vs ECUADOR

Debutează meciul dintre Qatar şi Ecuador din grupa A, prima partidă a Campionatului Mondial de Fotbal din 2022.

Meciul se va desfăşura la stadionul Al Bayt. Potrivit SkySports, alcătuirea celor două echipe va fi următoarea:

• QATAR: 1. Al Sheeb - 3. Hassan, 16. Khoukhi, 15. Al Rawi - 14. Ahmed, 6. Hatem, 12. Boudiaf, 2. Pedro Miguel - 11. Afif, 19. Almoez, 10. Al Haydos.
  • Rezervă: 21. Hassan, 22. Barsham - 4. Waad, 5. Salman, 7. Alaaeldin, 8. Assadalla, 9. Muntari, 13. Khoder, 17. Mohammad, 18. Mazeed, 20. Al Hajri,  23. Madibo, 24. Al Hadhrami, 25. Abdulsallam, 26. Meshaal.Antrenor: Felix Sanchez Bas
  • ECUADOR: 1. Galindez - 17. Preciado, 2. Torres, 3. Hincapie, 7. Estupinan - 19. Plata, 20. Mendez, 23. Caicedo, 10. Ibara Mina - 13. Valencia, 11. Estrada.
  • Rezervă: 12. Arana, 22. Dominguez - 4. Arboleda, 5. Cifuentes, 6. Pacho, 8. Gruezo, 9. Preciado, 14. Arreaga, 15. Mena, 16. Sarmiento, 18. Palacios, 21. Franco, 24. Reasco, 25. Porozo, 26. K.Rodriguez.Antrenor: Gustavo Alfaro.