CFR Cluj - Steaua Bucureşti, scor 0-1, în Liga I

Echipa Steaua Bucureşti a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-0 (0-0), formaţia CFR Cluj, într-un meci din etapa a XXII-a a Ligii I, în care a înscris prin Chipciu în minutul 83.

521 afișări
Imaginea articolului CFR Cluj - Steaua Bucureşti, scor 0-1, în Liga I

CFR Cluj - Steaua Bucureşti, scor 0-1, în Liga I (Imagine: Bogdan Dinca/Mediafax Foto)

Mijlocaşul stelist a recuperat un balon în propria jumătate, a făcut o cursă de 50 de metri, i-a pasat lui Keşeru, acesta a tras la poartă, iar balonul a fost deviat decisiv de Chipciu.

CFR Cluj a jucat în inferioritate numerică din minutul 90+1, după eliminare alui Ammari. Acesta a primit cartonaşul galben pentru un fault asupra lui Latovlevici, a protestat şi arbitrul Cristian Balaj i-a acordat al doilea avertisment şi l-a eliminat.

CFR Cluj: Felgueiras - Maftei, Cadu, Piccolo, Camora - Rui Pedro (Velayos '58), Djokovici - Maah (Ammari '74), Negruţ (Chanturia '46), Deac - Ogbu. Antrenor: Vasile Miriuţă.

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Varela, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Pintilii, Prepeliţă (Piovaccari '81) - Ad. Popa (Iancu '90), Stanciu (Keşeru '65), Tănase - Chipciu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene: Rui Pedro '41, Ammari '90+1, '90+1 / Stanciu '14, Tănase '71, Chipciu '84, Tătăruşanu '90+5.

Cartonaş roşu: Ammari '90+1.

Arbitri: Cristian Balaj (central) - Sebastian Gheorghe, Adrian Ghinguleac (asistenţi) - Marian Balaci, Florin Mazilu (asistenţi suplimentari) - Ciprian Danşa (rezervă).

Observator: Cornel Sorescu.

Înainte de începerea partidei, jucătorii celor două echipe au oferit flori femeilor prezente la stadion cu ocazia zilei de 8 martie.

În minutul 23, Cristian Balaj a oprit meciul deoarece galeria formaţiei oaspete a avut scandări xenofobe. Partida a fost reluată după ce căpitanul stelist Mihai Pintilii le-a cerut suporterilor să nu mai scandeze.