La Campionatele Europene de la Szczecin (Polonia), niciun gimnast român nu a reuşit să se califice în finale după calificările masculine desfăşurate. Cel mai bun rezultat a fost un loc 20, ocupat de Robert Ghiuzan la sărituri.

130 afișări
Imaginea articolului Deziluzie pentru sportivii români. Niciun gimnast român nu s-a calificat în finalele pe aparate la Campionatele Europene din Polonia

Un singur sportiv a făcut toate cele şase aparate, Roland Modoianu, însă punctajul său total, 70.630 puncte, l-a situat abia pe locul 67 în clasamentul de la individual compus.

Veteranul Marian Drăgulescu şi-a încercat şansa la aparatele sale favorite. La sol s-a clasat abia pe locul 26, cu o notă de 13,933 (dificultate 6,20). La sărituri, media sportivului de la Steaua a fost de 13,950 (14,600/5,60 şi 13,300/5,40), care i-a permis clasarea pe poziţia a 21-a. Cu un loc înaintea lui, pe 20, s-a clasat Robert Ghiuzan, cu 13,966 (14,233/5,20 şi 13,700/4,80).

Revenit după o accidentare, Andrei Muntean – finalistul de la JO 2016 la paralele – a concurat doar la sol, unde s-a clasat pe locul 63, cu o notă de 13.200.