Formaţia FC Barcelona s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 7-1 (2-0) echipa germană Bayer Leverkusen, meci în care argentinianul Lionel Messi a marcat de cinci ori, iar debutantul Christian Tello de două ori.

661 afișări
Imaginea articolului FC Barcelona s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor, după 7-1 cu Bayer Leverkusen. Messi a marcat cinci goluri - VIDEO

În tur, FC Barcelona s-a impus, scor 3-1, astfel că s-a calificat în sferturi cu scorul general de 10-2.

Lionel Messi, care a marcat în minutele 25, 42, 50, 58 şi 85, este primul jucător din istoria Ligii Campionilor care înscrie de cinci ori într-un meci. Tello, debutant în Liga Campionilor, a înscris în '55 şi '62.

Pentru Bayer a marcat Bellarabi, în minutul 90+1.

Cea mai drastică înfrângere a echipei Bayer Leverkusen în Liga Campionilor a fost în 2002, cu Olympiakos Pireu, scor 6-2.

FC Barcelona: Valdes - Dani Alves, Mascherano, Piqué, Adriano (Marc Muniesa '63) - Xavi (Keita '53), Busquets, Iniesta (Tello '53) - Pedro, Messi, Fabregas. Antrenor: Josep Guardiola

Bayer Leverkusen: Leno - Castro, Schwaab, Toprak, Kadlec - Reinartz, Bender (Schurrle '55), Rolfes, Renato Augusto (Oczipka '67) - Derdiyok (Bellarabi '55), Kiessling. Antrenor: Robin Dutt

Meciul a fost arbitrat de norvegianul Svein Oddvar Moen.

Tragerea la sorţi pentru sferturi are loc în 16 martie.