România a pierdut, cu scorul de 0-2, meciul amical cu Israel - GALERIE FOTO

Reprezentativa de fotbal a României a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 2-0 (1-0), de naţionala Israelului, într-un meci amical disputat pe stadionul "Dan Păltinişanu" din Timişoara.

114 afișări
Imaginea articolului România a pierdut, cu scorul de 0-2, meciul amical cu Israel - GALERIE FOTO

România a pierdut, cu scorul de 0-2, meciul amical cu Israel (Imagine: Alexandru Hreniuc/Mediafax Foto)

Golurile oaspeţilor au fost marcate de Benayoun '45 şi Barda '85 (penalti).

Scorul a fost deschis în minutul 45. În urma unei combinaţii rapide între Benayoun şi Schechter, mingea a ajuns la mijlocaşul formaţiei FC Liverpool care a scăpat singur cu portarul Pantilimon şi a marcat cu un şut plasat de la zece metri.

În minutul 85, Barda obţine un penalti pentru oaspeţi după ce a fost tras de tricou în careu de fundaşul Mihăiţă Neşu. Barda a fost şi cel care a executat lovitura de la 11 metri şi a înscris, dar arbitrul a decis repetarea penaltiului. Şi la repetarea loviturii, Barda a marcat cu siguranţă în vinclu şi a dus scorul la 2-0 pentru naţionala Israelului.

România: 1. Pantilimon - 2. Maftei, 15. D. Goian (4. Tamaş '46), 6. Rădoi, 3. Neşu (5. Sepsi '86)- 14. Roman (11. Deac '46), 8. Codrea (19. Pădureţu '72), 10. Florescu (7. Ghioane '82), 16. Nicoliţă (17. A. Cristea '76)- 21. D. Niculae (22. Bucur '57), 9. Marica (18. M. Niculae '57). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Israel: 1. Aouate (18. Davidovici '46) - 2. Saban, 3. Ben Haim (4. Mori '70), 5. Strul (13. Keinan '53), 14. Ziv - 8. Vermouth (6. Natkho '70), 7. Kial (20. Gafni '90+2), 17. Iadin (21. Cohen '46), 15. Benayoun (12. Golan '81) - 9. Collauti (19. Arbeitman '46), 11. Schechter (10. Barda '46). Antrenor: Eli Ohana.

Cartonaşe galbene: Neşu '84, Rădoi '90 / Benayoun '59.

Meciul a fost condus de o brigadă de arbitri din Serbia, avându-l la centru pe Milorad Mazici, ajutat de asistenţii Igor Radojcici şi Srdan Milutinovici, în timp ce arbitru de rezervă a fost Ovidiu Haţegan.

La partida de la Timişoara au asistat aproximativ 15.000 de spectatori.

În peluza Sud a arenei Dan Păltinişanu, mai mulţi spectatori au scandat, în prima repriză, împotriva conducerii FRF şi LPF. La tribuna I a fost afişat un banner pe care scria "FRF egal mafia".

De asemenea, suporterii echipei timişorene au afişat mai multe bannere dedicate fostului atacant al FC Timişoara, Gigel Bucur, transferat în această iarnă la Kuban Krasnodar, printre care: "Cea mai mare BUCURie eşti tu" şi "Gigel mulţumim pentru devotamentul arătat, păstrăm în memorie tripla de la Arad".