Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a ratat calificarea în finala turneului de la Wimbledon, după ce a fost învinsă, joi, cu scorul de 7-6 (5), 6-2, de sportiva canadiană Eugenie Bouchard, locul 13 WTA şi cap de serie numărul 13, în penultimul act al competiţiei.

14079 afișări
Imaginea articolului Simona Halep a ratat calificarea în finala turneului de la Wimbledon. Românca, învinsă de Eugenie Bouchard cu scorul de 6-7 (5-7), 2-6

Simona Halep (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Halep a început mai bine ca în partida precedentă, cu Sabine Liscki, şi a reuşit break-ul în ghemul al treilea al meciului, dar canadianca a replicat imediat şi a câştigat şi ea pe serviciul româncei.

La mingea de rebreak a adversarei, Halep a făcut o entorsă, după ce a alunecat şi piciorul stâng i s-a blocat în teren. Ea a fost nevoită să ceară time out medical, pentru a i se aplica un bandaj la încheietura gleznei, apoi a revenit pe teren.

Afectată de dureri, jucătoarea din Constanţa a încercat să scurteze durata schimburilor de mingi. În replică, Bouchard a ales să o plimbe pe româncă pe toată lăţimea terenului. Halep a rezistat ritmului, ajutată fiind şi de lipsa de precizie a loviturilor adversarei (15 greşeli în set). Uşor, uşor, rigiditatea în mişcare a jucătoarei române a scăzut.

Cele două jucătoare şi-au fructificat serviciul, astfel că s-a ajuns în tie-break. La scorul de 3-2 pentru Halep, unei spectatoare din tribune i s-a făcut rău şi arbitrul Kader Mouni a oprit meciul şi cerut asistenţa organziatorilor. Partida a fost reluată după câteva minute.

Halep a condus cu 4-2, Bouchard a întors scorul la 6-4 în favoarea ei şi apoi a închis setul cu 7-5 în tie-break, după 60 de minute.

Şi setul al doilea a început cu două ghemuri în care ambele sportive şi-au câştigat serviciul. Însă jocul canadiencei a crescut în precizie, astfel că ea a obţinut break-ul la 1-1, apoi a dus scorul la 3-1. Ezitantă la serviciu în continuare, Simona Halep a cedat încă un break, iar Bouchard a ajuns la scorul de 5-1. Jucătoarea născută la Montreal a ratat trei mingi de meci pe serviciul româncei, a mai irosit încă două pe propriul serviciu, dar a fructificat-o pe a şasea, şi a câştigat setul, cu 6-2, şi meciul după o oră şi 34 de minute.

În finală, prima de Grand Slam din cariera ei, Eugenie Bouchard va juca, sâmbătă, împotriva sportivei cehe Petra Kvitova, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 6.

Simona Halep este prima jucătoare din România care se califică în semifinelele turneului de Grand Slam de la Wimbledon. Halep a depăşit astfel performanţa Virginiei Ruzici, calificată în sferturile de finală, în 1978 şi 1981.

Calificarea în semifinale este recompensată cu 440.000 de lire sterline şi 780 de puncte WTA.

În cazul în care ar fi ajuns în ultimul act pe iarba londoneză, românca ar fi ocupat de luni locul 2 WTA.

Simona Halep a reuşit în acest an să atingă sferturile de finală la Australian Open, finala la French Open şi semifinalele la Wimbledon.

Ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, va avea loc în perioada 25 august - 8 septembrie, la New York.

DESFĂŞURAREA MECIULUI:

UPDATE Simona Halep pierde partida, după ce salvează mai multe mingi de meci.

UPDATE Românca mai câştigă un game, după ce a salvat trei mingi de meci

UPDATE Un nou game pentru Bouchard, care se află la un singur game de victorie

UPDATE Un nou break pentru Bouchard. Echilibrul partidei se rupe şi, din păcate pentru noi, Halep e într-o situaţie extrem de dificilă.

UPDATE Bouchard îşi câştigă game-ul şi conduce cu 3-1. Simona trebuie să câştige neapărat următorul game

UPDATE Simona îşi pierde serviciul şi va avea mult de muncă pentru a rămâne în meci. 2-1 pentru Bouchard, care acum, din păcate pentru noi, are şansa să se desprindă în setul 2

UPDATE Bouchard egalează şi ea scorul şi va urma la serviciu românca. 1-1

UPDATE Halep câştigă primul game al setului secund

UPDATE Bouchard câştigă primul set! 7-5 pentru jucătoarea din Canada în tie-break

UPDATE Bouchard face 4 puncte consecutive şi conduce acum cu 6-4 în tie-break

UPDATE Minge norocoasă pentru Bouchard la 4-2 pentru Halep în tie-break. Canadianca obţine un punct cu ajutorul fileului

UPDATE Meciul se întrerupe la scorul de 3-2 în tie-break după ce unei persoane din tribune i s-a făcut rău

UPDATE Românca îşi face serviciul şi vom avea tie-break! Ultimul punct, câştigat de Halep, a fost foarte spectaculos, cu numeroase schimburi

UPDATE Bouchard face 6-5. Canadianca a servit foarte bine în acest game. Un punct-cheie a avut loc la 15-30, când serviciul lui Bouchard a fost un semi-as

UPDATE Românca îşi câştigă din nou serviciul. Remarcabil efortul jucătoarei noastre, care urmează la primire

UPDATE Bouchard îşi câştigă serviciul fără emoţii şi pune din nou presiune pe Halep, care va servi la 5-4 pentru jucătoarea din Canada

UPDATE Halep îşi câştigă serviciul după ce salvează 2 mingi de break!

UPDATE Bouchard câştigă pe propriul serviciu şi urmează un game foarte important, cu Halep la serviciu

UPDATE Halep egalează scorul şi se menţine în primul set

UPDATE Bouchard îşi câştigă serviciul şi conduce acum cu 3-2 în primul set

UPDATE Partida se reia, să sperăm că problemele la picior nu vor afecta evoluţia româncei

UPDATE O veste proastă! Halep solicită intervenţia medicului, care o bandajează în acest moment pe româncă

UPDATE Din păcate, Halep îşi pierde şi ea serviciul. Bouchard a returnat foarte bine tot game-ul, iar Halep nu a putut face faţă loviturilor canadiencei

UPDATE Halep face break! Românca returnează lung, foarte bine, la scorul 30-40 şi o forţează pe Bouchard să trimită afară