Petro Vlahos a inventat sistemele „blue screen” şi „green screen” în timp ce lucra pentru filmul „Ben-Hur” din 1959 – o tehnică care permite cineaştilor să suprapună imaginile actorilor peste un fundal diferit, relatează contactmusic.com.
El a inventat, totodată, o versiune a sistemelor care fac tranziţia între culorile de pe pelicula de film, ce a fost utilizată apoi în filme care combină tehnica live action cu animaţia, precum „Mary Poppins”, „Bedknobs and Broomsticks” şi „Maşina buclucaşă/ The Love Bug”.
Invenţiile sale din domeniul efectelor speciale au fost folosite de Alfred Hitchcock în filmul „Păsările/ The Birds” şi de Warren Beatty în „Dick Tracy”.
Petro Vlahos a câştigat premiul Oscar pentru realizări deosebite în domeniul efectelor vizuale în 1964 şi un premiu Oscar pentru întreaga carieră 1994. El a fost recompensat de Academia de film americană cu Medalia de merit şi cu premiul Gordon E. Sawyer în anii 1990.