Prima pagină » Sport » Euroliga de baschet condamnă violenţa ce a dus la moartea unui fan sârb

Euroliga de baschet condamnă violenţa ce a dus la moartea unui fan sârb

Euroliga de baschet a condamnat, sâmbătă, "violenţa absurdă" ce a dus la moartea unui fan al echipei Steaua Roşie Belgrad înaintea unui meci cu Galatasaray, vineri, la Istanbul, informează AFP.
Euroliga de baschet condamnă violenţa ce a dus la moartea unui fan sârb
Leila Bolat
22 nov. 2014, 18:02, Sport

„Euroliga de baschet, cluburile, jucătorii şi antrenorii de pe întregul continent se alătură familiei mondiale a sportului în plângerea morţii unui fan la Istanbul şi condamnă violenţa absurdă care i-a luat viaţa”, se arată într-un comunicat al Euroligii.

Euroliga a precizat numele victimei: Marko Ivkovici, în vârstă de 25 de ani. Tânărul a decedat după ce a fost înjunghiat în timpul unei bătăi între fanii celor două echipe, înainte de meci.

Forul a cerut celor două cluburi şi autorităţilor turce să îi comunice informaţiile legate de desfăşurarea anchetei. Euroliga va evalua informaţiile, iar apoi va lua măsuri.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da