Femeia, numele căreia nu a fost dezvăluit, şi-a dat jos voalul în public, în decembrie anul trecut. Presa străină scrie că activista a renunţat la hijab în capitala Iranului, Teheran.
După acţiunea acesteia, mai multe femei i-au urmat exemplu. La începutul acestui an, autorităţile din Iran au reţinut 29 de femei, pentru că şi-au dat jos acest obiect vestimentar în cadrul campaniei anti-hijab, numită “Miercurea Albă”.
Forţele de ordine locale susţin că această campanie are rolul de a încuraja femeile să-şi dea jos voalul în zilele de miercuri.
În mod normal, în Iran, femeile care nu poartă hijabul în public primesc o pedeapsă de până la două luni de închisoare şi sunt amendate cu suma de 25 de dolari.
Citeşte şi: Avertismentul unui expert de renume: Inteligenţa Artificială va genera o epidemie de sinucideri. Omenirea va intra într-o „distopie a şomajului”
Citeşte şi: Cele patru dimensiuni ale femeii moderne, dorite de către un bărbat. Sfaturi de la psiholog
Citeşte şi: Cum arată locuinţa de aproape 8 milioane de dolari pe care o au Justin Timberlake şi Jessica Biel | GALERIE FOTO
Citeşte şi: Ce a declarat avocatul bărbatului care furat un Oscar după gala din acest an | FOTO, VIDEO
Citeşte şi: Panică la Geneva în timpul Salonului Auto. Germanii au declanşat „cod roşu” când au văzut cu ce au venit americanii | GALERIE FOTO
Citeşte şi: Schelet descoperit pe o insulă în Pacific, confirmat ca aparţinând „cel mai probabil” aviatoarei Amelia Earhart
Citeşte şi: Un bloc de LUX din Moscova a fost construit fără ferestre spre sud-vest, pentru ca locatarii să nu poată vedea vila monumentală a vicepremierului | FOTO, VIDEO