Prima pagină » Știri externe » Donald Trump a semnat un ordin privind echipamentele de telecomunicaţii provenite din afară

Donald Trump a semnat un ordin privind echipamentele de telecomunicaţii provenite din afară

Preşedintele american Donald Trump a semnat miercuri un ordin prin care interzice companiilor din Statele Unite să mai folosească echipamente de telecomunicaţii realizate de firme străine care prezintă un risc pentru Washington, relatează site-ul postului BBC.
Donald Trump a semnat un ordin privind echipamentele de telecomunicaţii provenite din afară

Liderul de la Casa Albă nu a specificat clar nicio companie în ordinul semnat.

Cu toate acestea, analiştii sunt de părere că decizia a fost luată împotriva companiei chineze Huawei.

Mai multe state, inclusiv SUA, sunt îngrijorate că echipamentele create de Huawei ar putea fi folosite pentru spionaj în beneficiul Chinei.

Compania a respins toate acuzaţiile în acest sens.

„Preşedintele a clarificat faptul că administraţia va face tot ce poate pentru a se asigura că America este în siguranţă şi pentru a proteja America de adversarii străini, care, în mod activ crează şi exploatează vulnerabilităţile din tehnologia de infrastructură a informaţiei şi serviciile din Statele Unite”, se arată în comunicat, potrivit agenţiei Dpa.

În luna aprilie, un oficial de rang înalt din cadrul Departamentului de Stat a declarat că Administraţia Donald Trump va revizui cooperarea cu naţiunile aliate care vor utiliza echipamente produse de firma chineză Huawei, pe fondul preocupărilor de securitate.

 

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da