Prima pagină » Știri externe » Fostul preşedinte al Columbiei, Alvaro Uribe, a fost condamnat la 12 ani de arest la domiciliu

Fostul preşedinte al Columbiei, Alvaro Uribe, a fost condamnat la 12 ani de arest la domiciliu

Álvaro Uribe, fostul preşedinte al Columbiei a fost condamnat vineri la 12 ani de arest la domiciliu pentru manipularea martorilor şi corupţie, relatează AP News.
Fostul preşedinte al Columbiei, Alvaro Uribe, a fost condamnat la 12 ani de arest la domiciliu
Sursa foto: Hepta

Judecătoarea Sandra Heredia a stabilit că Uribe, în vârstă de 73 de ani, a încercat să influenţeze declaraţiile a trei foşti membri ai unor grupări paramilitare. Cazul s-a petrecut pe fondul unei anchete lansate de senatorul Ivan Cepeda asupra legăturilor lui Uribe cu grupări paramilitare. Pe lângă pedeapsa de 12 de ani de arest la domiciliu, Uribe a primit o interdicţie de a ocupa funcţii publice timp de opt ani şi a fost amendat cu aproximativ 776.000 de dolari.

Uribe a negat orice vină, calificând procesul drept o formă de „persecuţie politică” şi anunţând că va contesta decizia. Instanţa de apel are termen până la începutul lunii octombrie pentru a emite o hotărâre, care poate fi ulterior atacată şi la Curtea Supremă a Columbiei.

Cazul a început în 2012, când Uribe a intentat un proces pentru calomnie împotriva senatorului Cepeda. Însă Curtea Supremă, în 2018, a respins acuzaţiile împotriva lui Cepeda.

Álvaro Uribe a fost preşedintele Columbiei între 2002 şi 2010, o perioadă în care armata a obţinut succese importante împotriva gherilei Forţele Armate Revoluţionare ale Columbiei (FARC), iar peste 13.000 de combatanţi au depus armele în urma unor negocieri.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da