Prima pagină » Știri externe » Muammar Kadhafi promovează toţi militarii şi poliţiştii libieni

Muammar Kadhafi promovează toţi militarii şi poliţiştii libieni

Liderul libian Muammar Kadhafi a decis vineri să-i promoveze la grade superioare pe toţi militarii, ofiţerii şi agenţii de securitate, pentru "lupta eroică" împotriva coaliţiei internaţionale, a anunţat agenţia oficială libiană Jana, citată de AFP.
25 mart. 2011, 23:30, Știri externe

„Fratele lider al revoluţiei, comandant suprem (al forţelor armate), a decis (…) promovarea la grad superior a tuturor membrilor înscrişi în prezent în toate unităţile terestre, aeriene şi marine, pentru lupta lor eroică şi curajoasă împotriva agresiunii cruciate şi colonialiste”, a precizat agenţia.

Jana a adăugat că această promovare priveşte de asemenea funcţionarii din Ministerul de Interne şi forţele de securitate.

Această decizie intervine la o zi după un apel lansat de Statele Unite către militarii libieni, să „înceteze să mai lupte” împotriva compatrioţilor lor şi să nu se mai supună ordinelor colonelului Muammar Kadhafi.

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da