- Home
- Economic
- BUCUREŞTI, (15.10.2018, 15:52)
- Departamentul Economic
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Cât de sănătos mănâncă românii, din producţia locală. Pe ce loc se află România în Europa la consumul de pesticide
România se situează pe locul 5 în Europa la consumul de pesticide, după marii consumatori care sunt Spania, Franţa, Italia şi Germania, înformează Eurostat.
2450 afișări

România se situează pe locul 5 în Europa la consumul de pesticide
Conform organismului european pentru statistică, în România s-au vândut în 2016 puţin peste 10 milioane de kg de pesticide, aproximativ la acelaşi nivel cu Portugalia şi Ungaria.
În topul vânzărilor de pesticide este Spania, cu circa 77 de milioane de kg, Urmată de Franţa cu 72 de milioane de kg, Italia cu 60 de milioane de kg şi Germania, cu 47 de milioane de kg. Cele patru state însumează 79% din vânzările de pesticide, deţinând 46% din terenurile folosite pentru agricultură în uniune şi 47% din totalul terenurilor arabile.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Centrul medical care a depistat primele cazuri de variola maimuței în Spania susține că au fost transmise pe cale sexuală
-
Un diplomat rus la ONU face afirmaţii şocante despre „schimbul” dintre Ucraina şi UE / Rusia este „responsabilă”: va oferi 25 de milioane de tone de grâu pentru export
-
Ciucă dă asigurări: PNL continuă să susţină cota unică, noi nu susţinem introducerea de taxe şi impozite noi
-
Dovezi ale crimelor de război săvârşite de ruşi în Ucraina: un video arată momentele dinaintea execuţiei unor civili
Pe categorii, cele mai vândute sunt fungicidele (46% din total), urmate de erbicide (29%), insecticide (11%) şi alte tipuri de produse (14%).



Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe