- Home
- Externe
- LONDRA, (31.03.2018, 13:51)
- Mircea Olteanu
- Home
- Video
- Politic
- Vești bune
- Economic
- Social
- Externe
- Healthcare Trends
- Marius Tucă Show
- Gândurile lui Cristoiu
- Coronavirus
- Facem România bine
Atacul neurotoxic de la Salisbury | Londra ar putea permite diplomaţilor ruşi să o viziteze pe Iulia Skripal, fiica fostului spion rus
Guvernul de la Londra studiază posibilitatea aprobării cererilor Moscovei privind acordarea de acces consular pentru Iulia Skripal, fiica fostului spion rus care a fost grav rănită în urma atacului neurotoxic de la Salisbury, atribut Rusiei, însă Moscova neagă acuzaţiile, informează agenţia Reut
1552 afişări

Atacul neurotoxic de la Salisbury | Londra ar putea permite diplomaţilor ruşi să o viziteze pe Iulia Skripal, fiica fostului spion rus
Starea de sănătate a Iuliei Skripal s-a îmbunătăţit rapid în ultimele zile, şi-a recăpătat conştienţa şi poate vorbi, la aproape o lună după atacul neurotoxic de la Salisbury. Pe de altă parte, tatăl ei, Serghei Skripal este în continuare în stare critică.
"Luăm în considerare cererile de acces consular în conformitate cu obligaţiile noastre cuprinse în legislaţia internaţionale şi naţională, inclusiv drepturile şi dorinţele Iuliei Skripal", a declarat o purtătoare de cuvânt a Ministerului de Externe de la Londra.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Rusia a blocat spaţiul aerian şi maritim din jurul Ucrainei. Peste 100.000 de soldaţi aşteaptă în Crimeea
-
Poliţistul care l-a imobilizat pe George Floyd a fost găsit vinovat pentru toate acuzaţiile
-
COMENTARIU Valeriu ŞUHAN: Cu gura plină...
-
Joe Biden consideră corect verdictul dat de juraţi în procesul poliţistului Derek Chauvin. Preşedintele american numeşte decizia ”un pas înainte pe calea restabilirii echităţii sociale”
Ambasada Rusiei la Londra a comunicat vineri pe Twitter că Moscova "insistă asupra dreptului de a o vedea" pe Skripal, care are cetăţenie rusă.
Moscova a cerut Londrei să ofere dovezi că atacul chimic din orăşelul Salisbury nu a fost comis de serviciile secrete britanice, avertizând că, în caz contrar, va considera că este o agresiune la adresa unor cetăţeni ruşi. "O analiză a tuturor circumstanţelor ne conduce să ne gândim la posibila implicare a serviciilor secrete britanice" în atacul neurotoxic din Salisbury, a comunicat Ministerul rus de Externe.
"Dacă părţii ruse nu îi vor fi prezentate dovezi împotriva acestei ipoteze, vom considera că avem de-a face cu o tentativă de ucidere a cetăţenilor noştri ca rezultat al unei provocări politice majore", precizează Ministerul de Externe de la Moscova. Moscova este "extrem de preocupată" în legătură cu starea de sănătate a Iuliei Skripal şi privind refuzul Londrei de a furniza acces consular, a subliniat Ministerul rus de Externe.



Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




TACATACA.PROSPORT.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe