- Home
- Externe
- (10.02.2022, 03:42)
- Alexandru Gologan
Casa Albă denunţă noul proiect de lege din Florida, pentru că atacă minorităţile sexuale
- Controversatul proiect de lege din Florida ar interzice discuţiile pe tema orientării sexuale în şcolile primare
- Casa Albă consideră că măsura va creşte riscul de discriminare
- Activiştii au numit proiectul de lege „Nu spuneţi gay” şi avertizează că persoanele din comunitatea LGBT vor fi stigmatizate

Sursa foto: MediafaxFoto
Casa Albă consideră că noul proiect de lege din Florida care interzice discuţiile despre orientarea sexuală în şcolile primare este conceput să atace elevii din comunitatea LGBT.
Today, conservative politicians in Florida advanced legislation designed to attack LGBTQI+ kids. Instead of making growing up harder for young people, @POTUS is focused on keeping schools open and supporting students' mental health.
https://t.co/nn6nx8lLDD
— The White House (@WhiteHouse) February 8, 2022
Guvernatorul statului Ron DeSantis şi-a arătat deschis sprijinul pentru măsura, care va trece cu siguranţă de aparatul legislativ condus de republicani conservatori. Susţinătorii proiectului afirmă că acesta se referă la protejarea drepturilor părinteşti.
Activiştii au numit proiectul de lege „Nu spuneţi gay” şi avertizează că persoanele din comunitatea LGBT vor fi stigmatizate.
Însă, reprezentanţii Casei Albe sunt de altă părere.
„Fiecare părinte speră ca liderii noştri să asigure siguranţa, protecţia şi libertatea copiilor. Astăzi, politicienii conservatori din Florida au respins valorile de bază, promovând o legislaţie concepută pentru a viza şi ataca copiii, care au cea mai mmare nevoie de sprijin”, a declarat, purtătorul de cuvânt de la Casa Albă, Jen Psaki.
În prezent, patru state americane au legi care interzic sau constrâng discuţiile despre problemele LGBT în sălile de clasă. Louisiana, Mississippi, Oklahoma şi Texas interzic sau limitează în mod expres educaţia sexuală la activitatea heterosexuală.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.

Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.



GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 21:23
LIVE TEXT Războiul din Ucraina, ziua 1088. Europa exclusă din negocierile de pace Ucraina-Rusia, susţine emisarul SUA / Europa ar putea trimite trupe în Ucraina pentru menţinerea păcii / Zelenski propune înfiinţarea unei „armate a Europei" / Rusia anunţă că a preluat controlul asupra a două noi localităţi în regiunea Doneţk
-
astăzi, 21:14
Netanyahu vrea prelungirea fazei unu şi noi eliberări de ostatici în timpul Ramadanului