„Cel puţin 15 persoane au fost ucise şi zeci au fost rănite (…) când forţele de ocupaţie israeliene au deschis focul cu tancuri şi drone asupra miilor de civili care se adunaseră încă din zori lângă sensul giratoriu Al-Alam, în zona Al-Mawasi, la nord-vest de Rafah”, a declarat purtătorul de cuvânt al Apărării Civile, Mahmoud Bassal.
Armata israeliană a anunţat moartea a trei soldaţi în nordul Fâşiei Gaza, ducând la 424 numărul soldaţilor israelieni ucişi în teritoriul palestinian de la începutul operaţiunii sale terestre, la 27 octombrie 2023, potrivit unui comunicat.
Anunţul a fost făcut în contextul în care armata israeliană şi-a intensificat operaţiunile militare în Fâşia Gaza, cu scopul declarat de a prelua controlul total asupra acesteia.