Prima pagină » Știri externe » Coreea de Nord a lansat o nouă rachetă balistică

Coreea de Nord a lansat o nouă rachetă balistică

Coreea de Nord a lansat vineri o rachetă balistică cu rază scurtă de acțiune spre apele sale estice, a anunțat Statul Major al Coreei de Sud. Lansarea nu a produs pagube.
Coreea de Nord a lansat o nouă rachetă balistică
Sursa foto: Hepta

Potrivit armatei sud-coreene, proiectilul a fost lansat dintr-o zonă interioară din comitatul Taekwan, în vestul țării, și a parcurs aproximativ 700 de kilometri înainte de a cădea în mare, potrivit AP. Autoritățile de informații sud-coreene și americane au monitorizat pregătirile pentru lansare și analizează în prezent rezultatele testului.

Armata sud-coreeană a precizat că a întărit măsurile de supraveghere și cooperarea cu Statele Unite și Japonia, în eventualitatea unor noi lansări.

Prim-ministrul japonez Sanae Takaichi a declarat că racheta a aterizat în afara zonei economice exclusive a Japoniei, fără a produce pagube. Phenianul nu a comentat evenimentul.

În ultimele săptămâni, Coreea de Nord a accelerat ritmul testelor sale militare, inclusiv prin lansări de rachete hipersonice și de croazieră, despre care susține că întăresc capacitățile nucleare ale armatei.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da