- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Erdogan, despre Macron: "Soţiile noastre se înţeleg bine, nu şi noi" / Preşedintele a propus în glumă aderarea Franţei la Consiliul Turcic / Reacţie ironică a lui Macron
Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan a glumit joi pe seama relaţiei sale dificile cu şeful statului francez Emmanuel Macron, spunând într-o conferinţă de presă: "Soţiile noastre se înţeleg bine, nu şi noi".

Erdogan, despre Macron: "Soţiile noastre se înţeleg bine, nu şi noi" / Preşedintele turc a mai făcut o glumă propunând aderarea Franţei la Organizaţia Statelor Turcice / Reacţie ironică a lui Macron
Emine Erdogan, soţia preşedintelui turc, şi prima doamnă a Franţei, Brigitte Macron, au relaţii mai mult decât cordiale, în ciuda tensiunilor periodice dintre soţii lor, care au vorbit joi la Praga în cadrul primei reuniuni a Comunităţii Politice Europene.
În noiembrie anul trecut, persoane din anturajul lui Emine Erdogan a declarat pentru AFP că relaţiile dintre cele două femei - fotografiate în mod regulat împreună la summituri internaţionale - sunt în bune.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Un doctor dezvăluie de ce nu ar trebui să bei cafeaua imediat cum te trezești
-
Au fost găsite drone ruseşti ce conţineau cipuri olandeze Nexperia şi NXP. Producătorii susţin că fac tot posibilul să împiedice furnizarea directă a cipurilor către Rusia, dar nu pot monitoriza comerţul dintre intermediari
-
China a aprobat două medicamente pentru pacienţii cu COVID dezvoltate pe plan intern
-
Performanţă istorică pentru Novak Djokovic, care a câştigat a 10-a oară la Australian Open
Recep Tayyip Erdogan a mai făcut o glumă propunând aderarea Franţei la Organizaţia Statelor Turcice (OET), din care fac parte, pe lângă Turcia, ţări vorbitoare de limbă turcă din Asia Centrală şi Azerbaidjan.
La rândul său, preşedintele francez Emmanuel Macron a declarat, într-o manieră relativ ironică, că a insistat joi asupra necesităţii de a lupta împotriva oricărei "eludări" a sancţiunilor împotriva Rusiei, în contextul războiului din Ucraina.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO

CANCAN.RO


ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 14:16
SCANDALUL ANULUI? Au fost găsite drone ruseşti ce conţineau cipuri olandeze Nexperia şi NXP. Producătorii susţin că fac tot posibilul să împiedice furnizarea directă a cipurilor către Rusia, dar nu pot monitoriza comerţul dintre intermediari
-
astăzi, 14:16
China a aprobat două medicamente pentru pacienţii cu COVID dezvoltate pe plan intern