- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
Grecia şi Turcia au fost lovite de furtuna Elpida. Drumuri, şcoli şi aeroporturi închise. Atena sub zăpadă
Un strat de zăpadă a acoperit capitala Greciei, de pe dealul Acropole până pe coasta din sud, perturbând traficul aerian, oprind transportul public şi lăsând zeci de şoferi blocaţi peste noapte pe o autostradă.

Foto: AP
Echipele de salvare s-au străduit să ajute sute de şoferi ale căror maşini au fost blocate ore întregi pe o şosea de centură a Atenei, în timp ce furtuna, denumită Elpida, traversat Grecia şi a acoperit oraşul cu un strat gros de zăpadă, relatează Reuters.
Ninsorile abundente sunt rare în Atena. Trasportul public din capitală au fost suspendat. Centrele de vaccinare împotriva COVID-19 din regiunea mai largă a Atenei şi de pe insula învecinată Evia au fost închise, au declarat oficialii din domeniul sănătăţii.
ULTIMELE ȘTIRI
-
O elevă de 11 ani a supraviețuit masacrului din Texas, prefăcându-se că e moartă și acoperindu-se cu sângele unui prieten
-
Prinţul William ar putea deveni regele Marii Britanii după moartea reginei Elisabeta?
-
Peste 2.500 de copii ucraineni sunt înscrişi în grădiniţele şi şcolile din România
-
S-a dat drumul la robinetul cu milioane pentru investiţii realizate prin PNDL
Şcolile, magazinele neesenţiale şi băncile din aceste două zone şi din multe insule greceşti, inclusiv Creta, vor fi închise şi marţi, deoarece valul de frig ar urma să persiste până miercuri.
"Va fi o noapte dificilă", a declarat Christos Stylianides, ministrul grec pentruclimatică şi protecţie civilă.
Transportatorul grec Aegean Airlines a anulat luni toate zborurile, cu excepţia a cinci, şi a declarat că se aşteaptă ca programele să fie perturbate marţi şi, posibil, miercuri.
De asemenea, autorităţile turce au fost nevoite să oprească zborurile pe aeroportul din Istanbul din cauza ninsorilor abundente, în timp ce vremea a îngreunat transportul în întreaga ţară.



Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.





PROSPORT.RO

CANCAN.RO

