- Home
- Externe
- (27.04.2020, 04:18)
- Anamaria Cadis
- Home
- Video
- Politic
- Vești bune
- Economic
- Social
- Externe
- Healthcare Trends
- Marius Tucă Show
- Gândurile lui Cristoiu
- Coronavirus
- Facem România bine
Încă şase simptome au fost adăugate pe lista celor care indică infecţia cu noul coronavirus
- Centrul pentru Controlul şi Prevenirea Bolilor din Statele Unite (CDC) a adăugat şase noi simptome pe lista celor care indică infectarea cu noul coronavirus, scrie Insider.
- Noile simptome sunt frisoane, tremur repetat provocat de frisoane, dureri în gât, pierderea mirosului sau a gustului, dureri de cap şi dureri musculare.
- Acestea sunt în plus faţă de simptomele comune cunoscute anterior: febra, tuse şi dificultăţi de respiraţie.
17818 afişări

Şase noi simptome au fost adăugate pe lista celor care indică infecţia cu noul coronavirus
CDC a adăugat şase simptome noi pe lista celor care indică infectarea cu noul coronavirus: frisoane, tremur repetat provocat de frisoane, dureri în gât, pierderea mirosului sau a gustului, dureri de cap şi dureri musculare.
După adăugarea acestora pe lista oficială, numărul total al simptomelor Covid-19 a ajuns la nouă, celelalte trei fiind febra, tuse şi dificultăţi de respiraţie.
Adăugarea de simptome precum durerile de cap, durerile de gât şi frisoanele la lista CDC reflectă modul în care s-a schimbat percepţia oficială asupra bolii. Înainte, aceste simptome erau considerate ca fiind doar „uneori” asociate cu Covid-19 şi mai frecvente pentru boli precum răceala şi gripa.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Prima reacție a Rusiei după ce Joe Biden a devenit oficial președintele SUA
-
Vaccinare România 20 ianuarie. Peste 38.000 de persoane vaccinate miercuri, aproape 3.200 cu doza de rapel. Câţi români au fost imunizaţi
-
Kamala Harris a jurat pe două Biblii când a depus jurământul pentru funcţia de vicepreşedinte a SUA
-
FOTO Explozie puternică în cartierul latin din Madrid UPDATE: Cel puţin trei persoane au murit. Mii de persoane au fost evacuate
Simptomele virusului tind să apară între 2 până la 14 zile după expunerea la virus, conform CDC, şi se agravează după 5 şi 10 zile de la apariţia primelor semne.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.





ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 07:04
-
astăzi, 07:00