- Home
- Externe
- BUCUREŞTI, (24.02.2020, 07:43)
- Anamaria Cadis
Israelul a lansat mai multe rachete spre Siria, ca răspuns la un atac al Jihadului Islamic
- Armata israeliană spune că a lansat, duminică noaptea, mai multe atacuri aeriene împotriva unui grup de militanţi palestinieni din Gaza şi Siria
- Atacurile au fost un răspuns la o serie de rachete lansate, duminică dimineaţă, în sudul Israelului din Fâşia Gaza, scrie BBC News
Urmărește
1557 afișări
Sursa: Profimedia Images
Armata israeliană a declarat că a lovit mai multe obiective ale Jihadului Islamic Palestinian, situate la sud de Damasc şi în Fâşia Gaza.
Patru persoane au fost rănite în Gaza, dar nu au fost raportate pierderi de vieţi omeneşti, au anunţat autorităţile medicale.
Siria a transmis că sistemul său defensiv a interceptat majoritatea rachetelor israeliene.
ULTIMELE ȘTIRI
-
TU l-ai vota pe Donald Trump, dacă ar candida la Președinția României? VOTEAZĂ AICI / Sondaj Aleph News – Mediafax – Ziarul Financiar
-
Bolojan: Bugetarii din Senat vor da concursuri
-
Antonescu: Sunt conectat puţin (cu partidele), adică atât cât trebuie
-
Bolojan insistă pentru restructurare: „Nu putem continua risipa banilor publici"
Ostilităţile dintre cele două ţări au început duminică dimineaţă, când Israelul a transmis că a ucis un membru al grupării Jihadului Islamic Palestinian care încerca să amplaseze un dispozitiv exploziv de-a lungul gardului său de frontieră cu Fâşia Gaza.
Ulterior, pe reţelele de socializare a fost distribuit un clip care arăta cum trupul bărbatului era ridicat cu un buldozer. Imaginile au provocat furie în rândul palestinienilor care au cerut represalii.
Câteva ore mai târziu, un tir de 20 de rachete au fost trase din Fâşia Gaza spre zone din sudul Israelului.
Jihadul islamic a revendicat atacul cu rachete, numindu-l un răspuns la uciderea unuia dintre luptătorii săi de-a lungul graniţei cu Gaza.
În cursul nopţii, Israelul a lansat la rândul său mai multe rachete spre Gaza, dar şi în Siria, acolo unde oficiali militari israelieni susţin că au lovit o bază a Jihadului Islamic.
Jihadul Islamic Palestinian, susţinut de Iran, este una dintre cele mai puternice grupări militare din Gaza. Aliat cu Hamas, a luptat într-o serie de războaie împotriva Israelului în ultimele decenii.
Violenţele dintre Israel şi Jihadul Islamic au izbucnit în noiembrie 2019, când unul dintre comandanţii grupării a fost ucis într-un atac aerian israelian.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Citește pe alephnews.ro: Robert Fico a declarat că opoziția plănuiește o lovitură de stat similară cu revolta EuroMaidan din Ucraina. Ce a declarat Premierul slovac
Citește pe www.zf.ro: Lovitură în plin pentru economia românească: Chinezii de la Haier închid fabrica din judeţul Prahova, un proiect de 70 de milioane de euro unde creaseră peste 1.000 de locuri de muncă. Proiectul a fost inaugurat în 2021
Citește pe www.zf.ro: Unul dintre cele mai vechi business-uri din lume. În România, companiile se bat să câştige loc
Citește și: Trenul oprit la graniţa cu Austria a primit permisiunea de a continua drumul. Rezultatele analizelor celor două pasagere cu simptome suspecte
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.
Surpriză la început de an: FMI a schimbat şeful pentru România şi descinde la Bucureşti la începutul lunii februarie să se întâlnească cu Guvernul şi BNR pentru a ”analiza evoluţiile economice şi financiare recente”
Undă verde pentru afacerea secolului: Donald Trump nu are nimic împotriva achiziţiei Tik Tok de către armata sa de miliardari. Cine sunt cei doi titani ai lumii financiare care vor fi vârful de lance al tranzacţiei
Oficial Direcţia Informaţii Militare: este un grad de probabilitate scăzut pentru o confruntare Rusia – NATO
FOTO. Jurata de la show-ul de talente, fotografiată de paparazzi la întâlnirea cu celebrul milionar mai tânăr cu 12 ani decât ea
PROSPORT.RO
Anda Adam participă la Asia Express 2025! Cine e colegul vedetei în emisiunea de la Antena 1
CANCAN.RO
Orașul din România în care ești AMENDAT cu 2.500 lei dacă nu ai numărul apartamentului pe ușă
GANDUL.RO
Ministrul Justiţiei: La sfârşitul lunii martie cred că SIIJ poate fi desfiinţată. "Această Secţie şi-a ratat rolul pe care l-ar fi putut avea"
ULTIMA ORǍ
vezi mai multe