Israelul declară stare de urgență din cauza incendiilor de vegetație

Publicat: 01 05. 2025, 15:17
Actualizat: 01 05. 2025, 15:19
JERUSALEM - APRIL 30: Civilians are being evacuated as security forces take precautions and close roads in response to a wildfire that broke out in a forested area between Tel Aviv and Jerusalem on April 30, 2025. The Israeli public broadcaster KAN also reported a raging fire in the Eshtaol Forest area between Jerusalem and Tel Aviv. No information was yet available about injuries in the fires. According to KAN, authorities issued instructions for possible evacuations of more communities due to the wildfires. Mostafa Alkharouf / Anadolu/ABACAPRESS.COM

Miercuri au început puternice incendii de vegetație de-a lungul autostrăzii ce leagă Ierusalimul de Tel Aviv. Poliția a închis ruta principală, iar mii de locuitori din comunitățile apropiate au fost evacuați de urgență. Vânturile puternice au alimentat focul și au forțat anularea ceremoniilor dedicate celei de-a 77-a aniversări a fondării statului Israel. În locul ceremoniei oficiale cu torțe, a fost difuzată o înregistrare.

Președintele Isaac Herzog a legat incendiile de criza climatică globală, avertizând că „nu o putem ignora”. În același timp, tensiunile politice rămân ridicate, alimentate de proteste recente, nemulțumiri legate de gestionarea situației ostaticilor din Gaza și atacuri ale extremiștilor de dreapta în timpul evenimentelor de comemorare.

Peste 160 de echipaje la sol și 12 aeronave lucrează pentru a controla incendiile. Armata israeliană a desfășurat vehicule de inginerie pentru a crea bariere de protecție, iar aviația militară a aruncat sute de tone de substanțe de stingere pentru a opri propagarea focului. Alte aeronave de stingere sunt așteptate din țări europene precum Croația, Franța, Italia, România și Spania.

Deși vremea s-a ameliorat ușor, cu o ușoară ploaie și vânturi mai slabe, autoritățile avertizează că focul este departe de a fi stins. Comandantul districtului de pompieri din Ierusalim a declarat că ar putea fi „cel mai mare incendiu de vegetație din istoria țării”, iar intervențiile ar putea dura „foarte mult timp”.

Oficialii nu au confirmat cauze deliberate, deși ministrul securității naționale, Itamar Ben-Gvir, a sugerat că focul ar putea fi rezultatul unui act intenționat.