- Home
- Externe
- WASHINGTON, (10.12.2014, 00:27)
- Gaidau Ion
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Facem România Bine
- Ieși pe plus
- Video
John Kerry solicită Congresului să aprobe intervenţia militară împotriva grupării Stat Islamic
Secretarul de Stat american John Kerry a solicitat marţi Congresului să aprobe intervenţia militară lansată deja împotriva grupării Stat Islamic în Irak şi în Siria, o autorizare juridică oficială de care administraţia se poate totuşi lipsi.
242 afișări

John Kerry solicită Congresului să aprobe intervenţia militară împotriva grupării Stat Islamic
Şeful diplomaţiei americane a pledat în cursul după-amiezii în faţa puternicei Comisii de Externe a Senatului pentru "autorizarea utilizării forţei militare" (Authorization for Use of Military Force, AUMF).
Această "autorizare, sau AUMF, urmează să-i ofere preşedintelui (Barack Obama) un mandat clar şi flexibilitatea necesară pentru a continua conflictul armat împotriva SI şi forţelor sale afiliate", a solicitat Kerry. Conform Constituţiei Statelor Unite, doar Congresul are dreptul de a declara război.
ULTIMELE ȘTIRI
-
FOTO. Celebrități de peste 90 de ani: Cum arătau atunci și cum arată acum?
-
Maia Sandu a promulgat legea: Limba de stat a Republicii Moldova este cea română
-
Parisul refuză să fie în tabăra SUA. Francezii consideră aplicaţiile WhatsApp şi Instagram la fel de periculoase ca TikTok
-
Camera Reprezentanţilor anunţă audieri privind asistenţa oferită de Administraţia Biden Ucrainei
Însă administraţia americană s-a lipsit până în prezent de acest cadru juridic, angajând intervenţiile militare în Irak şi în Siria împotriva SI în baza unor precedente ale AUMF, prima luată după atentatele din 11 septembrie 2001 împotriva Al-Qaida, talibanilor şi altor grupări "teroriste", iar a doua în 2002 pentru a pregăti invazia în Irak.
Kerry a admis, totuşi, că administraţia americană îşi va "continua" operaţiunile militare chiar şi în cazul unui refuz din partea Congresului. "Avem autoritatea în baza AUMF din 2001", le-a răspuns secretarul de Stat senatorilor.
John Kerry a adăugat că "aprobă" propunerea preşedintelui Comisiei, senatorul democrat Robert Menendez, de a "limita" această eventuală nouă autorizare la "trei ani".
Coaliţia internaţională condusă de Statele Unite a efectuat - din august în Irak şi din septembrie în Siria - aproximativ 1.100 de atacuri aeriene împotriva unor bastioane ale SI, ultrajihadişti sunniţi care controlează teritorii vaste din cele două ţări.
Aflat în vizită la Bagdad, patronul Pentagonului Chuck Hagel a anunţat înregistrarea unor "progrese solide" împotriva acestei puternice organizaţii radicale armate.
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.



Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO

GANDUL.RO



ULTIMA ORǍ
vezi mai multe
ŞTIRILE ZILEI
-
astăzi, 00:06
Străinii au lăsat 2.700 lei per turist în vacanţele din România, creştere de 15% faţă de anul 2021
-
astăzi, 00:00
LIVE TEXT Războiul din Ucraina, anul 2, ziua 28. Capacitatea ofensivă a Rusiei în Bahmut este în scădere, dar luptele crâncene continuă / Zelenski: "Este dureros să priveşti oraşele din Donbas, în care Rusia a adus suferinţă şi ruină"