Prima pagină » Politic » Premierul britanic Keir Starmer a fost primit de Donald Trump la Casa Albă

Premierul britanic Keir Starmer a fost primit de Donald Trump la Casa Albă

Premierul britanic Keir Starmer a fost primit de preşedintele american Donald Trump la Casa Albă pentru discuţii oficiale, scrie Sky News.
Premierul britanic Keir Starmer a fost primit de Donald Trump la Casa Albă
Iulia Kelt
27 feb. 2025, 20:03, Politic

Keir Starmer, prim-ministrul Marii Britanii, a sosit la Casa Albă pentru o întâlnire oficială cu preşedintele Statelor Unite, Donald Trump. La intrarea în aripa de vest a clădirii, Starmer a fost întâmpinat de o gardă de onoare şi de preşedintele american, care i-a strâns mâna cu căldură.

Cei doi lideri au pozat pentru fotografi înainte de a intra în Biroul Oval pentru discuţii. Un reporter l-a întrebat pe Trump dacă poate obţine un acord de pace în Ucraina. Preşedintele american a răspuns ferm: „Da. Putem.”

Întâlnirea dintre Starmer şi Trump vine într-un context internaţional tensionat, în care tema războiului din Ucraina şi relaţiile comerciale dintre SUA şi Marea Britanie sunt subiecte principale pe agenda discuţiilor.

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da