Prima pagină » Știri externe » Premierul interimar, Cătălin Predoiu, condoleanțe pentru victimele tragicului atac armat din Graz

Premierul interimar, Cătălin Predoiu, condoleanțe pentru victimele tragicului atac armat din Graz

 Premierul interimar, Cătălin Predoiu, a transmis, marți, condoleanțe pentru victimele tragicului atac armat din Graz.
Premierul interimar, Cătălin Predoiu, condoleanțe pentru victimele tragicului atac armat din Graz
Sursa: Facebook

„Exprimăm profundă durere și condoleanțe pentru victimele tragicului atac armat din Graz, Austria. Gândurile noastre sunt alături de familiile îndurerate și de poporul austriac. Condamnăm cu fermitate violența și suntem solidari cu autoritățile austriece”, scrie pe X Cătălin Predoiu.

Un atac armat s-a produs marți într-o școală din Graz, Austria.

Poliția austriacă a confirmat că sunt mai mulți morți și răniți. Polițiștii au refuzat să ofere numărul victimelor, dar unele informații neconfirmate oficial susțin că sunt cel puțin nouă morți, inclusiv presupusul atacator.

O altă informație arată că agresorul este elev al școlii.