- Home
- Externe
- BERLIN, (24.12.2019, 06:41)
- Mircea Olteanu
- Home
- Video
- Politic
- Vești bune
- Economic
- Social
- Externe
- Healthcare Trends
- Marius Tucă Show
- Gândurile lui Cristoiu
- Coronavirus
- Facem România bine
Preşedintele Germaniei: Avem nevoie de democraţie, dar acum democraţia are nevoie de noi
Preşedintele Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, va îndemna cetăţenii ţării să apere democraţia, afirmând că democraţia are nevoie de persoane sigure pe sine, cu bun simţ şi decenţă, potrivit unor fragmente din mesajul său de Crăciun, publicate în avans de site-ul agenţiei Dpa.
748 afişări

Preşedintele Germaniei: Avem nevoie de democraţie, dar acum democraţia are nevoie de noi
Steinmeier afirma că Germania a trăit "în unitate, în libertate, într-o democraţie" în ultimii 30 de ani. "Dar vă rog să nu credeţi vreodată că acest lucru poate fi luat ca fiind de la sine înţeles. Avem nevoie de democraţie - dar acum democraţia are nevoie de noi!"
"Democraţia noastră are nevoie de cetăţeni siguri pe sine, care au încredere şi determinare, bun simţ şi decenţă şi care manifestă solidaritate pentru ceilalţi", subliniază Steinmeier.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Cum controlăm noua tulpină de coronavirus? Explicațiile unui medic pneumolog
-
Precizările CNCAV despre decesul femeii din Bacău: "Nu are legătură cu vaccinarea"
-
Cifra zilei: Peste 30.000 de români s-au vaccinat împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore
-
Larry King a murit la vârsta de 87 de ani. Legendarul om de televiziune a fost internat cu COVID-19 în urmă cu trei săptămâni
"Ştiu că toate aceste calităţi sunt prezente în tine, în noi, în această societate. Şi de aceea cred în noi. Cred în această ţară", mai afirmă liderul german.
"Sunteţi parte a acestei democraţii. Votând, fiind activi politic - participând la demonstraţii de stradă, sau susţinând unui partid politic, sau poate chiar servind în funcţia de consilier local - o slujbă pentru care este nevoie urgentă de sânge proaspăt în atâtea locuri", apreciază Steinmeier.
"Pentru a rezuma, toţi aveţi o bucată de Germania în mâini", conchide liderul de la Berlin.


Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.





ULTIMA ORǍ
vezi mai multe