Relația Rusia-Coreea de Nord continuă să se consolideze inclusiv la nivel aerian. Duminică, Rusia va lansa zboruri directe de pasageri între Moscova și capitala Coreei de Nord, Phenian, relatează Reuters.
Potrivit blogurilor rusești dedicate aviației, măsura întărește parteneriatul bilateral dintre cele două țări, care a fost semnat anul trecut, și vine după ce în luna iunie a acestui an a fost reluat serviciul feroviar de pasageri Moscova-Phenian.
În acest sens, va fi prima dată de la mijlocul anilor 1990 când cele două orașe vor fi legate de zboruri regulate.
Zborurile, care sunt programate de două ori pe săptămână, vor fi operate de o companie aeriană internă din Rusia. Pentru început, „pentru a contribui la crearea unei cereri stabile”, serviciul va începe cu un zbor pe lună.
Relațiile dintre Rusia și Coreea de Nord s-au consolidat în ultimii ani, pe fondul izolării internaționale. În iunie 2024, cele două țări au semnat un tratat de apărare, angajându-se să se ajute reciproc în cazul unui atac.
În timpul războiului Rusiei împotriva Ucrainei, Phenianul a furnizat Moscovei trupe și arme, acest lucru fiind dovedit de rapoarte numeroase din toamna anului 2024. La momentul respectiv, pe câmpul de luptă în regiunea rusă Kursk au fost identificați soldați nord-coreeni în timpul unei contraofensive ucrainene.