- Home
- Video
- Politic
- Vești bune
- Economic
- Social
- Externe
- Healthcare Trends
- Marius Tucă Show
- Gândurile lui Cristoiu
- Coronavirus
- Facem România bine
Summit istoric: Kim Jong-un şi Vladimir Putin, întâlnire în premieră la Vladivostok | FOTO, VIDEO
Preşedintele rus Vladimir Putin şi liderul nord-coreean Kim Jong-un s-au întâlnit pentru prima oară în istorie, joi, pe insula Russky, în apropierea de Vladivostok.

Summit istoric: Kim Jong-un şi Vladimir Putin, întâlnire în premieră la Vladivostok | FOTO, VIDEO
Cei doi şi-au strâns mâna şi au pozat împreună, înainte de a intra într-o clădire a Universităţii Federale din Estul Îndepărtat, unde are loc summit-ul.
Potrivit BBC, Kremlinul a anunţat că cei doi liderii vor discuta despre denuclearizare, iar Kim Jong-un a precizat că solicită sprijin după ce discuţiile cu SUA au eşuat. Donald Trump şi Kim Jong-un s-au întâlnit la Hanoi la începutul acestui an fără a ajunge la un acord.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Cine sunt membrii Grupului de Comunicare Strategică? O singură persoană reprezintă o structură medicală
-
OFICIAL: Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, demis de premierul Cîţu. Dan Barna, propus să-i preia atribuţiile
-
Noile reguli de carantinare. Ordinul a fost publicat marţi seara
-
COMENTARIU Marius Oprea | Un rău necesar: de la claxon, Vlad Voiculescu a trecut la manete
"Am ajuns în Rusia purtând sentimentele calde ale poporului nostru şi, aşa cum am spus deja, sper că această vizită va fi una de succes şi utilă", a declarat Kim Jong-un, miercuri, la televiziunea rusă, după trecerea frontierei la Khasan.
"Sper că în timpul întâlnirii cu preşedintele Putin, voi putea discuta într-un mod concret problemele legate de soluţionarea situaţiei peninsulei coreene şi de dezvoltarea relaţiilor noastre bilaterale", a adăugat Kim Jong-un.
Vladimir Putin a devenit astel al şaselea lider care îl cunoaşte pe Kim Jong-un de când acesta a preluat puterea în Coreea de Nord în 2011. Toate aceste întâlniri au avut loc în 2018, după ce regimul de la Phenian a început să îşi construiască relaţiile diplomatice.
Până la momentul actual, Kim Jong-un a avut întrevedere cu preşedintele chinez Xi Jinping, preşedintele sud-coreean Moon Jae-in, premierul statului Singapore, Lee Hsien Loong, preşedintele american Donald Trump şi preşedintele Vietnamului, Nguyen Phu Trong.
Primit cu pâine şi sare
Liderul nord-coreean a ajuns miercuri în Rusia. Trenul cu care călătoreşte acesta a ajuns în staţia Hasan, aflată în estul regiunii Primorsky, a informat un oficial rus.
"Kim Jong-un a coborât din tren. A primit flori, pâine şi sare. Acum ar putea vizita muzeul Kim II Sung", a adăugat acesta.
Aceasta este prima vizită oficială a liderului nord-coreean în Rusia, pe agendă aflându-se denuclearizarea Coreei de Nord şi cooperarea economică între Moscova şi Phenian.
Kim Jong-un este însoţit de adjunctul ministrului de Externe, Choe Son Hui, relatează agenţia KCNA.



Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




CANCAN.RO

