Ţigările electronice de unică folosinţă, interzise în Anglia
- Guvernul britanic anunţă că va interzice vânzarea ţigărilor electronice de unică folosinţă începând cu iunie 2025, atât în Anglia, cât şi în Ţara Galilor.
- Decizia vine după ce utilizarea acestor dispozitive a explodat în ultimii ani.
Ţigările electronice de unică folosinţă, interzise în Anglia
Folosirea ţigărilor electronice de unică folosinţă în Anglia a crescut cu peste 400% între 2012 şi 2023.
De asemenea, numărul persoanelor care folosesc ţigările electronice de unică folosinţă fără să fi fumat vreodată a crescut considerabil în ultimii ani, în special în rândul tinerilor adulţi.
Ministrul sănătăţii publice, Andrew Gwynne, a declarat că interzicerea dispozitivelor de unică folosinţă ar „reduce atractivitatea lor pentru copii şi le-ar ţine departe de tineriilor vulnerabili”.
ULTIMELE ȘTIRI
-
Mark Rutte, la Davos: Putin nu are dreptul de a-şi exprima veto-ul în privinţa aderării unei ţări la NATO
-
Cât vor primi profesorii care participă la probele de competenţe de la BAC 2025. Remuneraţii de la 10 lei/candidat până la 16 lei/candidat
-
Kremlinul afirmă că Putin este gata să discute cu Trump şi că războiul din Ucraina nu e legat de petrol, ci de securitatea naţională a Rusiei
De asemenea, impactul este devastator asupra mediului. Aproape 5 milioane de dispozitive sunt aruncate săptămânal.
În 2022, ţigările electronice de unică folosinţă au fost aruncaţi conţinând un total de peste 40 de tone de litiu, suficient pentru a alimenta 5.000 de vehicule electrice.
După Anglia şi Ţara Galilor, şi alte ţări europene precum Irlanda şi Belgia plănuiesc să le interzică, în timp ce Australia, Noua Zeelandă şi Brazilia au deja restricţii în vigoare.
Medicii avertizează că, deşi ţigările electronice sunt mai puţin dăunătoare decât fumatul, efectele pe termen lung sunt încă necunoscute.
Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE paginii noastre de Facebook!
Urmărește Mediafax pe Instagram ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!
Răspunde pe site-urile Aleph News, Mediafax, Ziarul Financiar și pe paginile noastre de social media - ȘTIU și Aleph News. Vezi răspunsul la Știu, de la ora 19.55, Aleph News.
Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.