„Este trist ce se întâmplă în războiul din Ucraina”, declară Donald Trump, joi, la o conferință de presă comună alături de cancelarul german Friedrich Merz, susținută în Biroul Oval.
„Nu este bine. El (Merz, n.r.) este nefericit în legătură cu asta. Eu sunt nemulțumit de asta, dar cred că în cele din urmă vom reuși să oprim vărsarea de sânge”, a subliniat Trump, potrivit Sky News.
Întrebat dacă este dispus să pună mai multă presiune pe Vladimir Putin pentru a pune capăt războiului din Ucraina, Trump a răspuns: „Am blocat Nord Stream 2, nimeni altcineva nu a făcut-o, iar apoi a venit Biden și a aprobat-o imediat. (…) Aceasta este, în esență, cea mai mare conductă din lume care merge spre Germania și alte țări”.
Trump a adăugat că „există multă ură” între Rusia și Ucraina, dar că rămâne optimist cu privire la posibilitatea unui acord de încetare a focului. El a făcut referire la încetarea focului între India și Pakistan și a transmis: „Aș vrea să putem face același lucru cu Ucraina și Rusia”. „La un moment dat se va întâmpla, eu cred asta”, a adăugat el.
Cancelarul german i-a mulțumit președintelui american pentru primirea la Casa Albă și a declarat că cele două țări au o bază bună pentru cooperare. Ca răspuns, Trump a transmis că va avea o relație excelentă cu Germania.